Zihni Boşaltma Teknikleri

Günlük telaşın yoğunluğu içerisinde, beden yorgunluğu kadar zihin yorgunluğu da yaşanmaktadır. Zihin yorgunluğu vücuda, beden yorgunluğundan daha ağır gelir. Günümüzde yoğun yaşanan stresin ana kaynağı da zihin yorgunluğudur. Çoğu insan artan iş telaşı, kariyer telaşı ve aile sorunları ile ilgilenirken, kendi bedenini ihmal eder. Hareketlerde yavaşlık, az duyma, duyduğunu ilk seferde anlayamama, kısa sürede odaklanamama ve gece uykusunda düzensizlik zihin yorgunluğu yaşayan insanların yaşadığı sıkıntılar arasındadır. Uzmanlar düzenli yapılan yoganın, zihni dinlendirdiğini ve bedeni zinde tuttuğunu savunur. Fakat her insanın yoga yapacak kadar vakti veya ekonomik imkânı olmayabilir. Böyle durumlarda, bazı teknikle zihni boşaltmak için etkili olacaktır.

zhn1
1- Nefes Egzersizleri

Derin derin nefes alıp vermek, zihni dinlendirir ve rahatlamış bir zihin daha rahat kararlar alınmasını sağlar. Uzmanlar en çok sinirlenilen zamanlarda, yaklaşık üç dakika derin nefes almayı önerir. Üç dakikanın sonunda, büyük ölçüde sakinleşme olacaktır.

2- Hoşlandığınız Şeyleri Yapın

İlgi alanlarınıza göre, sevdiğiniz şeyleri yaparken de zihniniz rahatlar. Fon müziği dinlemek zihni boşaltmak için oldukça etkilidir. Bazı insanlar ise resim yaparak rahatlamayı tercih eder. Özellikle yoğun çalışanların, boş zamanlarında kendine hoşlandığı aktiviteler edinmesi önerilmektedir. Böylece zihin büyük ölçüde boşaltılabilir.

3-Zihninizi Tatile Çıkartın

Zihninizin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Sevdiğiniz bir arkadaşınızla sohbet etmek ya da sevdiğiniz bir manzarayı izlemek zihninizi dinlendirir. Ne kadar yoğun yaşasanız da kendinize dinlenecek ve eğlenecek vakti ayırın. Yaparken başka hiçbir şey düşünmediğiniz sizi rahatlatan ve eğlendiren kısaca huzur veren etkinliklere yönelin.

4- Yediklerinize Dikkat Edin

Ağır şeyler yiyerek midenizi rahatsız etmeyin. Rahatsız mide bütün gün zihninizi oyalar. Gece uykusunu böler ki bu zaten zihnin dinlenmesinin önüne geçecektir. Özellikle kalorisi düşük beslenme tarzı tercih edilmeli, zihni açan protein ağırlıklı besinler bolca tüketilmelidir.  Gece daha rahat bir uyku için çeşitli bitki çaylarından yararlanılabilir. Çünkü rahat bir gece uykusu, ertesi günü enerjik geçirmenizi sağlar. Bunları düzenli uygulayarak zihninizi dinlendirebilirsiniz. Unutulmaması gereken ise her şey siz de başlar, siz de biter.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+