Zeki İnsanların Üç Ortak Özelliği

Zekâ, aslında genetiktir. Fakat çok zeki bir insan dahi, çevresi tarafından fark edilmediğinde gayet sıradan bir hayat yaşayabilmektedir. Yani üstün zekâlı insanların, aileleri veya öğretmenleri tarafından fark edilmesi büyük önem taşır.  Zaten çevremizde sık rastladığımız ve biraz uçuk bulduğumuz, üstün zekâlı insan sayısı da hiç az değildir. Üstün zekâlı insanların normal hayatta, garip davranışlar sergilemesi ve çok fazla soru sorması sık karşılaşılan bir durumdur. Üstün zekâlı insanların fark edilmesi ve bilime kazandırılması için bazı belirleyici özelliklerini bilmek gerekir. Bazen okulda bazen aile arasında çıkabilecek, üstün zekâlı insanlar, gelecekte faydalı işlere imza atabilecek becerilere sahip oldukları için topluma kazandırılması oldukça önemlidir. Çünkü bazen bilime bazen tıpa bazen ise güzel sanatlara damgasını vuran ünlü isimler genellikle üstün zekâlıdır.

zzzz

Üstün zekâlı İnsanlar Bilime Çok Meraklıdır

Geçmişte yapılan keşifler ve buluşlar, üstün zekâlı insanların merak alanıdır. Büyük çoğunluğunun hafızası çok kuvvetlidir. Ne zaman olursa olsun okuduğu şeyi asla unutmaz. Tarih, kültür, edebiyat ve müzik konusunda, çok fazla bilgi sahibidirler. Geçmişte yapılan buluşlar ise hayatlarının her aşamasında ilgilerini çeker. Henüz küçük yaşlardayken idealleri vardır. Asla bu ideallerden vazgeçmezler.

Üstün Zekâlı İnsanlar Bildiği Konularda Çekinmeden Konuşur

Üstün zekâlı insanların sürekli fikir yürütmesi ve bu fikirlerin doğru olması, onların ukala olarak nitelendirilmesine sebep olmaktadır. Çünkü yapı olarak oldukça inatçıdırlar, bildiklerinin ne pahasına olursa olsun söylerler. Fakat onlar, kimsenin düşüncesi ile ilgilenmez ve doğru olarak bildikleri şeyi sesli olarak dile getirirler. Bu sebeple de liderlik vasıfları yoğun görülür. Üstün zekâlı insanların, kendi kendine konuştuğu dahi görülebilir. Ruh halleri oldukça değişkendir. Bazen çok dışa dönük, bazen ise içe dönük yaşayabilmektedir. Fakat bunu o kadar dengeli yaparlar ki kimse onları yargılayamaz. Sorgulayıcı halleri nedeni ile merak ettikleri konularda, defalarca araştırma yapmaktadırlar. Bu dönem daha fazla içe kapanmalarına sebep olur. Bazen ise aşırı hareketli yaşarlar. Bu sebeple küçük yaşlarda hiperaktif olarak nitelendirilirler.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+