Zamk Yöntemi İle Varis Tedavisi

Varis; tam sebebi hala kesinlik kazanmayan fakat kilosu bulunan ve uzun süre ayakta kalan kişilerde daha fazla görülen bir hastalıktır. Kişide bacak ağrılarına, yorgunluğa, bacaklarda şişmeye, gece huzursuzluğuna ve kabaran damarlar sebebi ile çirkin görüntüye sebep olmaktadır.  Özellikle aşırı derecede hareketli kadınlarda görülme oranı oldukça yüksek olan varisin, son yıllarda ameliyatsız tedavi yöntemleri sıkça uygulanmaktadır. Ülkemizde de ameliyatsız yapılan lazerle varis tedavisi, damara çok ince teller ile girilerek, kasıktan başlayan bir şekilde radyofrekans verilerek tamamlanmaktadır. Her hangi bir kesi yapılmayan ve dikiş atılmayan bu yönteme ek olarak, yeni uygulanmaya başlayan zamk yöntemi, daha sağlıklı sonuçlar doğurmaktadır. Ülkemizdeki büyük fakülte hastanelerinde bazı doktorlar tarafından uygulanan bu yöntem, lazerle varis tedavisine oranla hem daha kısa sürmekte hem daha ağrısız gerçekleşmektedir.

881

Zamk Yöntemi Nedir?

Zamk yöntemi ile varis tedavisinde; ilk olarak tıkalı damara ince teller ile girilerek, tabanca gibi bir alet ile kasık bölgesine kadar ilerlemektedir. Ardından tıkalı olan damar, tıbbi bir yapıştırıcı ile kapatılmaktadır. Yalnızca 10 dakika içinde yapılan bu işlemden sonra, kişi yürüyerek evine veya işine geri dönebilir. Narkoz dahi verilmeden gerçekleştirilen bu kısa işlem, varis probleminin dakikalar içinde çözüme kavuşmasını sağlamaktadır. Bu güne kadar yapılan zamk yöntemi ile varis tedavisinden %98 başarı elde edilmiştir. Varis ağrılarının her geçen gün azalmasını ve tamamen yok olmasını sağlayan geleceğe yönelik bir yöntemdir.

Zamk Yöntemi Tüm Varis Hastalarına Uygulanabilir mi?

Zamk yöntemi ile varis tedavisi, tüm varis hastalarına uygulanan bir yöntem değildir. Sadece toplardamarının çapı 2 santimetreye kadar olan kişilere uygulanabilir. Damarlarında daha fazla genişleme bulunan hastalar için zamk yöntemi uygulanmaz. Çünkü bu yöntemin başarısı henüz kanıtlanmış değildir. Zamk yöntemi ile yapılan tedaviden sonra, varis çorabı giyinmeye veya uzun süre istirahat etmeye de gerek bulunmaz. Öğlen tatilinde yürüyerek tedaviye giden hastaların, zamk tedavisinden sonra tekrar yürüyerek işine dönmesi mümkündür. Diğer varis tedavilerinden çok daha kısa süren ve başarılı sonuçlar çıkartan bu yöntem, ağrısız, kolay bir yöntem olduğu için çok fazla tercih edilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+