Yüze Zeytinyağı Sürmenin Faydaları – Basit Maske Tarifi

Cildin neme ihtiyacı vardır. Hangi cilt tipine sahip olursanız olun, cilt tipine uygun bir nemlendirici ile her gün cildinize gereken bakımı yapmanız gerekir. Fakat kullanılan cilt bakım ürünlerinin büyük çoğunluğu kimyasal maddelerden yapılmaktadır. ‘’Tamamen doğal’’ adı altında satılan ürünlerin dahi içine uzun süre bozulmaması için kimyasallar katılır. Her evde bulunan zeytinyağı ise ellerin, saçların ve cildin bakımında oldukça işe yarar. Çoğu bayan, pasta börek yaptıktan sonra ellerinin yumuşacık olduğunu fark etmiştir. Hele bir de kullanılan yağ, zeytinyağı olunca cilde ne kadar faydalı olacağı tahmin edilebilir. Zeytinyağının içinde bol miktarda Omega3 bulunur. Vücutta, Omega3 eksildiği zaman ilk olarak deri pullanır, kurur ve dökülür. Bu sebeple zeytinyağını cilde sürmek, cildin beslenmesini sağlayacaktır. Ülkemizin Bazı yörelerinde el yapımı doğal zeytinyağı bulunur. Vücudun en hassas yeri olan cilde, tek olarak veya karışım olarak, el yapımı hakiki zeytinyağı sürülerek cildin daha parlak ve yumuşacık olması sağlanabilir. Zeytinyağı ile değişik cilt maskeleri de yapılabilir.

Yüze Zeytinyağı Nasıl Sürülür?

Yüze tek olarak sürülen zeytinyağını, bir miktar saf su ile karıştırmak gerekecektir. Yarım bardak saf suyun içine bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenmeli ve ılık olarak cilde sürülmelidir. Yaklaşık bir saat ciltte bekletilen zeytinyağını, tekrar ılık su il durulamak faydalı olacaktır. Cildi hemen nemlendiren ve parlatan zeytinyağını, haftada bir defa temiz cilde uygulamak gerekir. Özellikle kuru cilde sahip bayanların uygulaması gereken zeytinyağı, cilde ihtiyacı olan nemi anında kazandıracaktır.

cilde zeytin yağı sürmek

Zeytinyağı İle Hazırlanan Cilt Temizleme Maskesi

Zeytinyağı, cilt temizliğinde de kullanılır. Özellikle makyaj temizleyici olarak harika sonuçlar verecektir. İçine katılan limon sayesinde sivilce oluşumunu önler ve gözeneklerin içini temizler. Bir çorba kaşığı zeytinyağı, bir kâseye dökülmeli ve içine bir tatlı kaşığı, kaynatılıp ılıklaştırılmış su eklenmelidir. Hazırlanan karışıma, iki damla limon sıkılmalı ve cilde sürülerek bir saat bekletilmelidir. Bir saatin sonunda, cilt ılık su ile yıkanarak, su bazlı hafif bir nemlendirici ile nemlendirilmelidir. Her hafta düzenli yapılması gereken bu maske, cildin kısa süre içinde temizlenip toparlanmasını sağlar.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+