Yüzdeki Akne Nasıl Geçer?

Akne ergen yaşın özelliklerinden birisidir. Hastalık olarak kabul edilmeyen bu durum bu dönemin bir göstergesidir. %70 ergende çeşitli seviyelerde akne ile karşılaşılabilir. Bazen birkaç siyah nokta şeklinde kendini gösterirken bazen de çok ciddi ve cilt yapısını bozacak derecede döküntülerle de karşılaşılabilir.
nbsp;
Hepimizin hayali pürüzsüz bir cilt. Ancak bazen lekeler, akneler, sivilceler bunlar bizim yüzümüzü gölgeliyor, ruhumuzda göl geliyorlar. O zaman moralimiz bozuluyor. Özellikle ergenlik dönemini sivilceli geçirenlerde, bu dönemi atlattıktan sonra bir de leke problemi ortaya çıkmaktadır. Bunların giderilmesi için günümüzde bir çok yöntem bulunmaktadır. Öncelikle sivilce izleri, akne izleri yüzeysel midir derin midir bunları ayırt etmek gerekiyor. Yüzeysel lekeler ilk tercih olarak bir takım kremlerle tedavi edebilir. A vitamini, C vitamini içeren kremler lekelerin renginin açılmasını ve cildin en üstteki ölü tabakaları uzaklaştırmayı sağlıyor.

Akne Oluşum Nedenleri

Akne oluşumunda genetik özelliklerin yanı sıra hormon dengesi beslenme biçimi stres kaynağı gibi birtakım başka faktörler de etkilidir. Akneler mevsime göre kışın artık yazın azalır ve bunun nedeni kışın hem güneş ışığı azalması nedeniyle olumsuz etkilenen cilt yapısı hem de okul döneminde stres daha fazla olmakla beraber bu durum hormonların etkilenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda fazla abur cubur tüketimi ile fazla yağlı besin tüketimi akne oluşumunu artırabilmektedir.

yüzdeki akne

Akne Oluşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Akne oluşmaması için bir dereceye kadar kendinizi kontrol altında tutabilirsiniz ve bunu fazla abur cubur tüketmeden dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Cildi mutlaka temiz tutmalısınız ve cilt yüzeyinde biriken yağlar gözenekleri tıkayıp mikrop üremesine neden olmasın. Fakat her türlü etkenlere rağmen sivilcelerden kurtuluş yoksa şayet o zaman bir uzmana başvurulmalıdır ve ciltte iz kalması önlenmelidir. Doktorun vereceği ilaçların aynı sıra cilde doğal meyce aitleri uygulanabilir ve böylece iz kalma ihtimali en aza düşürülmelidir. Aynı zamanda cildin temizliğine her zaman dikkat edilmelidir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+