Yüzde Oluşan Güneş Lekelerinden Kurtulmak


Sıcak yaz aylarında deniz, kum güneş, bronzluk derken, bazı insanların ellerinde, yüzünde, sırtında ve dekolte bölgesinde güneş lekeleri oluşmaktadır. Bu lekeler; bazı ciltlerde çil görünümünde, bazı ciltlerde ise daha derin yaralar halindedir. Güneş lekelerinden korunmak için oluşmadan tedbir almak çok daha kolaydır. Fakat oluşan lekelerin giderilmesi için de günümüzde değişik uygulamalar yapılır. Yüzeysel lekelerin giderilmesi için çeşitli kremlerden ve doğal ürünlerden yardım alınabilir. Derin lekelerin tedavisinde ise çeşitli lazer uygulamaları yapılmaktadır. Evde değişik karışımlardan faydalanarak yapılan doğal ürünler ise güneş lekelerini gidermekte oldukça etkili olur.

fg

Limon İle Yapılan Maskesi

Limon cilt rengini bir ton açmakta oldukça etkilidir. Asitli yapısı sayesinde, cilt yüzeyinde biriken kirleri de anında temizler. Taze sıkılmış bir tatlı kaşığı limon suyunu, bir tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırıp, güneş lekesi olan bölgelere sürmek ve bir saat bekletmek gerekir. Bir saatin sonunda yıkanan karışım, düzenli olarak haftada iki defa güneş lekelerinin üzerine sürülmelidir. İki hafta sonunda güneş lekelerinin görünürlüğünü oldukça hafifletecektir. Bu karışım, aynı zamanda akneli ciltlerin tam olarak temizlenmesini sağlar.

Karbonat İle Yapılan Maske

Ciltteki her türlü lekenin yok edilmesi için karbonat oldukça etkilidir. Yine bir tatlı kaşığı yoğurt ile bir çay kaşığı karbonat bir kâsede iyice karıştırılmalı ve güneş lekesi olan bölgelere sürülmelidir. Güneş lekelerinin üzerinde 1-2 saat bekletilen karışım, bu sürenin sonunda ılık su ile durulanır. Haftada 2-3 defa uygulanan bu maske de güneş lekelerinde oldukça etkili olur. Kuru cilde sahip kadınların bu maskenin içine 1-2 damla zeytinyağı damlatması önerilmektedir.

Güneş Lekelerinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Güneş lekelerinden korunmak için her gün düzenli olarak güneş kremi kullanmak gerekir. Kış aylarında da kullanılan doğru seçilmiş bir güneş kremi, cilt yüzeyini korumanın yanında, cildi bir fondöten gibi kapatacak ve kusursuz gösterecektir. Ayrıca Sonbahar mevsimi olmasına rağmen, güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamak gerekir. Çünkü mevsim geçişlerinde çıkan aşırı güneş, yaz güneşinden daha fazla lekelenme yapmaktadır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+