Yumurta dolaba koymadan önce yıkanır mı?

Pazardan aldığımız yumurtaları ilk yaptığınız şey yıkayıp hemen buzdolabına yerleştirmek mi? Benim bu yazı hakkında araştırma yapmadan önce ilk yaptığım şey buydu. Ancak biraz daha okuyunca gerçekten yapılmaması gereken bir şey olduğunu anladım.

Neden yumurtayı yıkamamalıyız?

İlk sebep yumurtanın dış yüzeyindeki koruyucu tabakayı yıkayarak silecek olmanız ve açılan gözenekler sayesinde yumurtanın çok daha hızlı bozulabilecek olmasıdır. O açılan gözeneklerden yumurtanın üstünde bulunan mikroorganizmalar yumurtanın içine girebilir. Ve hasta olma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

yumurta-yikamak

Kirli yumurtaları nasıl buzdolabına koymalıyız?

Bunun en temiz yolu yumurtaları ambalajından çıkarmadan dolaba koymanız. Aksi halde kirli yumurtalar dışarıda olduğunda yine etrafa mikrop yayabilir.

Başka bir yolu da yumurtalarınızı seçerken biraz daha az kirlenmiş olanlarını seçmeniz. Ambalajından çıkarıp dolap daki rafa yerleştirmeniz de sizin için sağlıklı bir tercih olmayacaktır.

Neden marketlerde yumurtalar tertemiz?

Bunun nedeni yumurtaların fabrikada yıkanması ve üzerindeki gözeneklerin yağlama yöntemi ile kapatılmasıdır. İşte siz yıkayarak bu yağ tabakasını siliyor ve yumurtanın bozulma riskini artırıyorsunuz. Yumurtayı doğru şartlarda pişirdiğinizde zaten bir çok zararlı bakteriyi de öldürmüş oluyorsunuz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+