Yeni Kredi Kartı Taksit Düzenlemesinde Neler Değişecek?

Kredi kartları, son yıllarda hayatımıza giren ve her bireyin cüzdanında yerini alan bir alışkanlık haline gelmiştir. Fakat kredi kartlarının yanlış kullanımı sonucunda çoğu insanın hayatını karartmış ve borç batağına batmasına sebep olmuştur. Cebinde kredi kartı olan kişiler, harcama yaparken parası olup olmadığına aldırış etmez. Firmaların sunduğu taksitlendirme olanağına da güvenerek, faizi hiç hesaba katmadan rahatlıkla alışverişini yapar. Fakat alışveriş sonrasında biriken borç ve bu borcu uygulanan faiz miktarı katlanarak artar. Bu sebeple her geçen gün kredi kartları için yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Son yapılan düzenlemede ise kredi kartlarına uygulanan taksitlerde azaltma yapılması ve böylece kredi kartı kullanıcılarının daha dikkatli alışveriş yapması için yönlendirilmesi hedeflenmiştir.

0010

Nelerin Taksit Süresi Dokuz Ayı Geçmeyecek?

Mal ve hizmet alımlarında daha önce 12 aya, bazen de daha fazlasına bölünebilen taksit süreleri artık 9 ay ile sınırlandırılmıştır. Bu düzenleme ile bireylerin daha planlı harcama yapması hedeflenmiştir.

12 Aya Bölünebilen Harcamalar

Kredi kartları için yeni düzenlemede; mobilya beyaz eşya eğitim ve öğretim gibi harcamalar ise 12 aya bölünebilmektedir. Zaten, yekûn olarak en yüksek limiti tutan bu harcamalarda daha önce 9 aya taksit uygulaması uygulanmakta idi. Yapılan değişiklik ile limiti oldukça yüksek olan bu harcamaların taksit süresi 12 aya uzatılmıştır. Özel okulda eğitim gören çocuğu bulunan aileler tarafından bu düzenleme sabırsızlıkla beklenmekteydi.

Hangi Alanlarda Taksit Uygulaması Kaldırılmıştır?

Kredi kartları için yeni düzenleme ile bazı alanlarda ise taksit uygulaması kaldırılmıştır. Akaryakıt, gıda, telekomünikasyon gibi her hangi bir mal veya hizmet içermeyen alanlarda artık taksit düzenlemesi kaldırılmıştır.

Krediler İle İlgili Yeni Düzenleme

Banka kartları ve kredi kartları ile ilgili yeni yapılan düzenlemede krediler için de bazı değişiklikler yapılması planlanmıştır. Gayrimenkul alımı ile ilgili krediler ve eğitim öğretim kredileri haricindeki diğer tüketici krediler için 36 ay vade uygulamasına geçilmesi hedeflenmiştir. Taşıt kredilerinin ise 48 ayı geçmeyecek şekilde taksitlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu değişiklerde en büyük düzenleme ise eğitim öğretim düzenlemesine getirilmiş ve eğitim ve öğretim harcamalarındaki taksit sınırlaması kaldırılmıştır.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+