Yeni Doğum Yapan Kadınların Çoğunda Görülen Lohusa Depresyonu Nedir?

Hamilelik esnasında büyük bir sabırsızlıkla beklenen bebeğin dünyaya gelişi ile birlikte, ailelerde büyük bir coşku yaşanır. Henüz anne olan ve hormonları değişen, loğusa bayanların çoğunda ise değişik problemler baş gösterecektir. Bu problemlerden en sık rastlananı ise lohusa hüznü ya da lohusa depresyonudur. Henüz neden oluştuğu kesin olarak bulunamayan bu rahatsızlık, hormon değişikliğine bağlanmaktadır. Hamileliğin ikinci haftası ortaya çıkar ve genellikle dört hafta içinde kendiliğinden düzelmektedir. Bu süre içinde düzelmeyen ve şiddetli yaşanan lohusa depresyonunda, mutlaka doktora başvurulması gerekir. Aralıklı olarak sinir krizleri geçiren, her şeye sinirlenen veya hiç konuşmayan sürekli ağlayan anne, bir süre sonra tekrar eski haline dönecektir. Bebeğin bakımını ve ev düzenini aksatan bu rahatsızlık, eş ve aileye bir süre sorumluluk yükler.

lohusa deprosyonu
Lohusa Depresyonu Hangi Belirtileri Verir?

Genellikle küçük yaşta evlendirilen, istemeden hamile kalan, ekonomik durumu bozuk, küçük yaşta anne olan ve eşi işsiz annelerde lohusa depresyonu sık görülmektedir. Zaten problemin asıl kaynağı endişe, gelecek kaygısı taşınması ve bebeğin dünyaya gelişi ile oluşan umutsuzluktur. Rahatsızlığın ortaya çıkması ile birlikte lohusa bayanda; mutsuzluk, kaygı, uykusuzluk, gelecek korkusu, aşırı sinirlenme, iştahsızlık ve çocuk ile ilgilenmeme görülür. Bazı ağır vakalarda anne, bebeğini reddedecek ve onu emzirmek istemeyecektir. Aile tarafından bu durumun anlayışla karşılanması gerekir. Bu süreçte anneye her konuda destek vermek büyük önem taşır.

lohusa depresyonu çözümü

 

Lohusa Depresyonunun Kısa Sürede Atlatılması İçin Neler Yapılabilir?

Lohusa depresyonu fark edildiğinde, bu durumun geçici olduğu bilinmeli ve annenin bu süreci rahat atlatması için evde iş bölümü yapılmalıdır. Gün içinde bebeğin bakımına ve ev işlerine yardım edilmesi, annenin bir süre dinlenmesi için ona fırsat verilmesi büyük önem taşır. Genellikle dört hafta içinde sonlanan lohusa depresyonu, uzun süre devam eder ve çok ağır geçerse, annenin bebeğe zarar verme ihtimali oluşacaktır. Bu sebeple ağır vakaların doktor kontrolünde tedavisi şarttır. Tedavi sürecinde yine aile ve eş desteği gerekli olur.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+