Yanık Tedavisinde Renk Değiştiren Sargı Bezleri

Sargı bezi, her evde bulunan ve en çok kullanılan tıbbi malzemeler arasındadır. Düşen çocukların vücudunda oluşan yaralarda, kesilen ellerin tedavisinde, ayrıca büyük ve mikrop kapan yara ve yanıkların tedavisinde mutlaka sargı bezi kullanılır. Fakat şimdiye kadar kullanılan sargı bezleri, mevcut yaraların mikrop kapmasını engellemek amacı ile kullanılırdı. Son yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde, piyasaya sunulmaya hazırlanan sargı bezlerinin ise çok daha farklı özellikleri vardır.

Mevcut yaranın mikrop kapmasını engellediği gibi, renk değiştirerek yaraların tedavisinin hangi aşamada olduğunu kendiliğinde belli edebilmektedir. Renk değiştiren sargı bezlerinde kullanılan floresan boya, yaralarda oluşan bakterilerin fark edilmesine sebep olmaktadır. Yara içindeki artan bakteri miktarı, floresan boya sayesinde sargı bezinin renk değiştirmesini sağlar. Bu sargı bezleri sayesinde;

yy

1.Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Azalacaktır

Renk değiştiren sargı bezleri, tıp alanında özellikle yanık tedavisi alanında büyük bir yenilik olarak kabul edilir. Çünkü şimdiye kadar oluşan yara ve yanıkların, mikrop kapmasını engellemek için hastaya önlem amacı ile antibiyotik tedavisi başlanmaktaydı.

renk değiştiren bandaj sargı bezi 1Enfeksiyon olmadığı halde kullanılan antibiyotikler ise bakterilerin direnç kazanmasına sebep olur. Renk değiştiren sargı bezleri sayesinde, yaranın mikrop kapması halinde bandın içindeki kapsüller, floresan boyayı salgılayarak, bandın rengini değiştirmektedir. Bu sebeple de vücuda yarar sağladığı kadar, zararı da olan antibiyotiklerin kullanımı azalacaktır.

2.Enfeksiyonların Yayılmasını Engelleyecektir

Renk değiştiren sargı bezlerinin, diğer faydası ise oluşan enfeksiyonların hangi aşamada olduğu hakkında fikir vermesidir. Mevcut enfeksiyonun, toksin salgılayarak artması halinde, renk değiştiren sargı bezi renk değiştirerek dışarıya uyarı göndermekte ve yapılan tedavinin şekli farklı yönde değişmektedir.

renk değiştiren bandaj sargı bezi

3.Yanık Tedavisinde Büyük Kolaylık Getirecektir

Özellikle çocuklarda oluşan yanıklarda, enfeksiyon kapma ihtimali çok yüksektir. Bağışıklık sistemi düşük olan çocuklar, yanık oluştuğunda çok uzun süre Hastanede tedavi görür. Yanık tedavisinde de oldukça fazla kullanılması beklenen renk değiştiren yara bantlarının, yanık oluşan bölgede hızlı bir iyileşme sağlayacağı ve hastanede kalma süresini kısaltacağı düşünülmektedir. Kısa süre içinde piyasaya sunulmaya hazırlanan bu bantların, tıp alanında birçok faydası olacağı düşünülmektedir.

Kaynak: http://www.bath.ac.uk/news/2015/11/16/burns-dressing-mrc/

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+