Vaginismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vaginismus, kadının kendini kasarak ilişkiye izin vermemesidir. Cinsel ilişki öncesi ön sevişmede kadın çok istekli olsa da sıra ilişkiye geldiğinde kadın istemsiz olarak kendini kasarak penisin vajinaya girmesini engeller. Bu durum ilk ilişkide de yaşanabilir, yıllar süren bir ilişkide birdenbire de yaşanabilir. Psikolojik nedenlere dayalı olarak gelişen bu rahatsızlık, çoğu zaman saklanmaktadır. Hatta evlendiği günden bu yana eşiyle ilişkiye giremeyen çiftler bile bulunmaktadır. Bir de vajinismus rahatsızlığından şikâyetçi olduğu halde çocuk sahibi olan çiftler vardır.  Bu rahatsızlığın kadından kadına değişen öyküleri mevcuttur. Kimi kadın penisin bir kısmının ilişki esnasında içeri girmesine izin verir, nadiren de olsa bu hamile kalınmasına sebep olabilir.

mç

Vajinismus Başka Nelere Sebep Olur?

Erkeğin, kadınla cinsel ilişki kuramaması çoğu zaman toplumsal tabulardan dolayı gizlenir. Çözüme kavuşturulamayan bu sorun zaman içinde eşlerin birbirlerinden uzaklaşmasına ve cinsellikten soğumalarına neden olur. Vajinismusun bir başka olumsuzluğu da kadının sağlığı ile ilgili boyutudur. Bir kadın hastalığı durumunda, jinekolojik muayene bu hastalar için neredeyse imkânsızdır. Muayene sonrası verilen fitil benzeri vajina içine yerleştirilmesi gereken ilaçları kullanmakta ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Genital bölgenin temizliği için ağda gibi yöntemler bile problemdir.

Vajinismusun Tedavisi

Bu sorunu yaşayan kişilerin korkularını yenerek mutlak uzman yardımı almaları gereklidir. Uzman doktorla yapılan paylaşımın sır olarak kalacağı unutulmamalıdır. Doktor kişinin öyküsünü dinleyecek ve ilişkiye girememenin herhangi bir anatomik bozukluktan kaynaklanmadığından emin olduktan sonra terapiye yönlendirecektir. Birkaç seansta çözüme ulaşabilecek bir konu için çiftler yıllarca mutsuzluk içinde yaşamakta, hatta bu evlilikler boşanma ile sonuçlanmaktadır. Korkuların zamanla kaygıya dönüşerek daha da içinden çıkılmaz bir hal alacağı unutulmamalı ve tedavi için zaman kaybedilmemelidir.

Vajinismus Tedavisinde Eşin De Bulunması Şart Mıdır?

Vaginismus tedavisi sırasında, eşin de bulunması şart değildir. Ancak sorun ortak olduğu için eşin de katılması doğru olur. Araştırmalar kadının yalnız katıldığı terapilere oranla, eşin katılımıyla gerçekleşen terapilerde başarı oranının çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Genellikle sorun 3-5 seansta çözümlenmektedir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+