Uzun Yıllar Evli Kalmanın Sırrı

Evliliklerde bir yastığa baş koymak artık çok eskilerde kaldı. Çoğu zaman evlilikler birkaç ay içinde sona eriyor. Büyük aşklarla başlayan nice evlilik sudan sebeplerle bitmektedir. Eskiden her türlü sıkıntıya birlikte göğüs gerilir taraflardan biri hayatını kaybedinceye kadar evlilikler sürerdi. Artık gençler evlenme sürecine gelinceye kadar birbirleriyle ilgili her şeyi öğrendikleri ve paylaştıkları için evlilik hayatında yaşanacak pek az şey kalmaktadır. Buna bir de kişilik çatışmaları, geçim derdi ve aileler eklenince durum içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Çareyi ayrılmakta bulan çiftler için yapılacak fazlaca bir şey kalmıyor. Aile mahkemeleri, boşanma davalarını (hele bir de çocuk varsa) uzatma ve kişileri uzlaştırma yoluna gitse de ayrılık çoğu zaman kaçınılmaz son olarak karşımıza çıkmaktadır.

44

Eşler Evlendikten Sonra Değişir Mi?

Nasıl olsa evlendikten sonra değişir düşüncesi birçok insanın düştüğü hatalardan biridir. Flört dönemindeyken rahatsız olunan ama düzeleceği düşünülen birçok davranış evlendikten sonra da devam edince evde gerginlikler baş göstermektedir. Bir insan 7’sinde neyse 70’inde de odur atasözü bu durumu en güzel şekilde özetlemektedir. Eşinizin beğenmediğiniz huylarını değişebileceği ihtimalini düşünmeden kabul edebiliyorsanız evlenin. Aksi taktirde sadece hayal kırıklığı yaşarsınız.

Eşler Birbirini Dinlemeli

Dinlemek, uzun yıllar boyunca süren evliliklerin en önemli sırlarından biridir. Evliliklerde aşk heyecanını yitirmeye başlayınca çiftler de uzaklaşmaya başlar. Hâlbuki, asıl mühim olan bundan sonrasında evliliği sevgiyle hayat arkadaşlığına taşıyarak yürütebilmektir. İşten eve gelindiğinde eşlerin birbiriyle gün içinde yaşadıkları sıkıntıları, heyecanları, sevinçleri paylaşmaları ilişkiyi güçlendirir. Bir tarafın derdi varsa diğer taraf bıkmadan onu dinlemeli, ona kendisi için ne kadar değerli olduğunu hissettirmelidir.

Sık Sık Yapılan Jestler İlişkiyi Canlı Tutar

Heyecanını kaybetmeye başlayan birlikteliği canlandırmanın yolu flört döneminde yaşananları hatırlamaktan geçer. Eskiden olduğu gibi yapılacak sürprizler iki tarafı da mutlu edecektir. Nedensiz alınan çiçekler, iki kişilik yemekler, bir-iki tatlı telefon mesajı ile eski günlerdeki gibi hissettirmek mümkündür. Evlendikten sonra asosyalleşmek de ilişkiyi monotonlaştırır. Akşamları tiyatro, sinema, opera gibi aktivitelerle hayatınızı renklendirmek mümkündür.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+