Uykusuzluk Problemine Bitkisel Çay Önerileri

Gece uykusu önemlidir. Gündüz uyuduğunuz birkaç saat, yarım saatlik gece uykusunun yerini tutmaz. Bazı insanlar ise gece ne kadar uyursa uyusun, hiç uyumamış kadar yorgun kalkar. Bu şekilde bir gece geçirmek, ertesi günü halsiz ve bitkin geçirmeye sebep olacaktır. Gece uykusuzluğu yaşla ve stres ile de alakalıdır. Uzun süre düzenli bir gece uykusu olmayanların, vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Doktor kontrolünde kullanılan ilaçların yanında çeşitli bitkilerden hazırlanan çaylar düzenli bir gece uykusu geçirmeniz için etkili olacaktır. Rahatlatıcı etkisi ile bilinen bu bitkilerin, sağlığınız için her hangi bir yan etkisi de bulunmaz. Bu bitkiler kullanılırken dikkat edilmesi gereken tek ayrıntı ise vücudu rahatlatan ve kaygı problemlerini gideren bu bitkisel çayların, depresyon ilaçları ile kullanılmamasıdır.

uykusuzluk-problemi

Uykusuzluk Problemine Papatya Çayı

Ülkemizde bol miktarda bulunan, düzenli kullanıldığında zihinsel rahatlama ve düzenli bir uyku sağlayan papatya çayı, gece yatmadan bir saat önce hazırlanıp, hemen içilmelidir.

papatya çayı

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

papatya çayı nasıl hazırlanır

Kendi toplayıp kuruttuğunuz veya aktardan edindiğiniz bir tutam kuru papatya, kaynayıp bir dakika soğutulmuş suyun içine atılmalıdır. Beş dakika kadar, papatyanın su ile iyice karışması beklenerek süzülür. İçine başka hiçbir madde katılmadan, yatmadan hemen önce içilmelidir.

 

Uykusuzluk Problemine Çarkıfelek Çayı

carkifelek-çayıAdet sancısı ve kaygı problemlerinde oldukça etkili olan çarkıfelek çayı, uyku saatine yakın hazırlanıp içilerek, derin bir gece uykusu geçirmek mümkündür. Çarkıfelek bitkisi, zihninizdeki karışıklıkları da giderir.

Çarkıfelek Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aktardan alınan bir tutam çarkıfelek, kaynayıp bir dakika soğutulmuş suya atılarak, beş dakika demlenmesi beklenir. Beş dakikanın sonunda, süzülerek yatmadan bir saat önce içilmelidir. Çarkıfelek çayı kısa sürede uyku düzenlemekte oldukça etkilidir.

Uykusuzluk Problemine Melisa Çayı

melisa-çayıUyku düzeni için etkili olan, diğer çay ise melisa çayıdır. Aktardan alınarak hazırlanan melisa çayı kaygı problemlerini ve zihin karışıklıklarını gidermekte etkili olmaktadır. Hazırlanması kolay olan bu çayı kullanarak, kısa sürede derin bir gece uykusu ile sabah dinlenmiş olarak kalkmanız mümkündür.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Aktardan alınan bir tutam melisa, kaynayıp bir dakika soğutulmuş suyun içine atılarak, beş dakika demlenmesi beklenir. Beş dakikanın sonunda, süzülerek yatmadan bir saat önce içilir. Melisa çayı hazırlanması kolay olan ve uyku düzenini kısa sürede normale döndüren bir çaydır.

 

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+