Uyku Apnesi Nedir? Hangi Belirtileri Verir?

Horlama, normal hayatta en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Özellikle evli çiftlere zor anlar yaşatır. Fakat horlamaya uyku apnesi de eşlik ettiğinde hayati tehlike kaçınılmaz olacaktır. Uyku sırasında nefesin kesilmesi olarak bilinen ve bu süre içinde beyne oksijen gitmediği için bazen ölümle sonuçlanabilen uyku apnesi, ciddiye alınması gereken önemli bir rahatsızlıktır. Gece uyku sırasında çok şiddetli horlayan insanlarda daha fazla görülür. Bu sebeple de çok şiddetli horlayan insanların, kısa süre içinde doktora başvurması gerekir.

0006

Uyku Apnesi Neden Olur?

Boyun ve yutak damarlarının daralması sonucunda; horlama ve devamında ise uyku apnesi oluşur. Boyun damarları ise boyun bölgesinin aşırı yağlanmasına, sigara kullanımına, yanlış beslenmeye bağlı olarak daralmaktadır. Uyku apnesi erkeklerde daha fazla görülen bir hastalıktır. Kadınlar kilo aldığında bel ve basen bölgesinde yağlanma oluşurken, erkekler kilo aldığında boyun bölgesinde yağlanma olur. Bu sebeple de uyku apnesi erkeklerde daha fazla görülmektedir. Özellikle şişman, boynu kısa ve boyun bölgesinde yağlanma olan erkeklerin uyku apnesi yaşama oranı daha fazladır. Uyku apnesi olmayan horlamanın vücuda çok fazla zararı olmaz. Kişi sadece yataktan yorgun kalkar ve uykusunu alamaz. Fakat horlamaya kısa süreli nefes kesilmeleri eşlik ettiğinde hemen doktora başvurmak gerekir.

Uyku Apnesi Hayatı Nasıl Etkiler?

Uyku apnesi; yorgun kalkmaya, birlikte yatan kişide psikolojik sorunlara, cinselliğin yavaş olarak azalmasına, gün içinde uyuklamaya, sersemliğe, hareketsizliğe ve obezitye sebep olmaktadır. Bu belirtiler varken kişi doktora başvurmadığında ise çeşitli beyin hastalıkların hatta kalp hastalıklarına yol açar. Uyku sırasında kısa süreli nefes tutulması yaşayan kişilerin baş ve boyun cerrahisine başvurması gerekir. Uyku apnesi şikâyeti ile doktora başvuran hastalara ilk olarak sigarayı bırakması, yüksek yastıkla yatması, kilo vermesi ve düzenli egzersiz yapması önerilir. Hastalığın ilk aşamalarında önerilen bu yöntemler ile kişi sağlığına kavuşmamışsa cerrahi müdahaleler düşünülebilir. Günümüzde uyku apnesi tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Fakat her hastalık gibi bu hastalıkta da erken teşhis ve kısa süre içinde tedavi etkili olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+