Uçuk Doğal Tedavisi

Toplumda en fazla karşılaşılan problemler arasında olan uçuk, tıpta Herpeks Simplex olarak adlandırılır. Bağışıklık sisteminin düşmesi neticesinde, vücuda rahatça giren ve yapılan tedavilerle sadece anlık iyileşme sağlayan uçuk mikrobu, belli aralıklarla yine çıkacaktır. Ağız kenarlarında bazen ise göz çevresinde oluşan yaralar, birçok insanın hem görüntü olarak rahatsız olmasına, hem en ufak ağız hareketi neticesinde acı hissetmesine neden olur. Piyasada satılan çeşitli ilaçlar ise uçuk çıktıktan sonra pekte işe yaramaz. Sadece şişliğinin hafiften inmesini ve acının bir miktar kesilmesini sağlar. Uçuk çıkmaya başladığı anda, evde bulunan bazı doğal ürünler ile tedavi etmek faydalı olur. Çünkü uçuk için hazır satılan ilaçlar, kişinin bağışıklık sisteminin düşmesini sağlayarak tekrar uçuk çıkmasına sebep olabilir.

üçç

Doğal Yöntemler İle Uçuk Tedavisi

1- Bir adet sarımsağı ezerek, uçuk çıkan bölgeye sürmek oldukça etkili bir yöntemdir. Uçuk çıkan bölgede en az bir saat bekletilen sarımsak, uçuğu yakarak, mikrobunun kırılmasını sağlayacaktır.

2- Uçuk henüz çıkmaya başlarken, bir adet çay kaşığı dayanılabilecek kadar ocakta ısıtılmalı ve uçuk çıkan bölgeye sürülmelidir. Sıcaklığını ayarlama korkusu yaşayanların, çay kaşığını kaynar suyun içinde ısıtması da mümkündür.

3- Uçuğun tedavisinde kullanılan diğer doğal ürün karbonattır. Bir çay kaşığı karbonatın üzerine 2-3 damla limon sıkılmalı ve uçuk olan bölgeye sürülmelidir. İlk sürüldüğü anda hafif bir acıya sebep olan karbonat, kısa süre içinde uçuk yarasının iyileşmesini sağlar.

4- Henüz yeni çıkmaya başlayan uçuğun üzerine, buz konmalıdır. Bu sayede uçuğun oluşturduğu ağrı büyük ölçüde giderilir.

Uçuk Çıkmaması İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Uçuk çıkmasını önlemek için, bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmek önemlidir. Örneğin; doğal antibiyotik olarak bilinen ve birçok hastalığın oluşmasını önleyen sarımsak ve taze soğan bolca tüketilmelidir. Yine yeşil yapraklı sebzeler ve bol protein içeren besinleri tüketmek, bağışıklık sisteminin kısa süre içinde güçlenmesini sağlar. Taze sıkılmış meyve suları, papatya çayı, adaçayı ve yeşil çayı bolca tüketmek gerekir. Tüm bu besinler, uçuk mikrobu ile mücadelede oldukça etkilidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+