Topluluk Karşısında Etkili Konuşma

İster topluluk önünde konuşun ister, bir toplantıda konuşun, etkili konuşmaya dair size üç sihirli cümle vereceğim.
 
Birinci cümle miyiz bana anlat da başlıyor. “Bana anlat” Nasıl anlatacağız? Nasıl anlattığımız çok önemli. Konuşabilmek ile konuşmayı bilmek arasında ki fark çok kritiktir. Anlatırken olabildiğince az öz anlatacağız. Eğer uzun cümleler kuruyorsak aslında bu hem kendimize hem de dinleyiciye tuzak kurmak demektir. Yine aynı şekilde az öz anlattığımızda konuyu dağıtamayacağımız için daha vurucu olabiliyoruz. Daha fazla zihinlerde iz bırakabiliyoruz. Dolayısıyla birinci sınavımız olabildiğince daha az sözle daha çok şey anlatmak. Peki bunu başarmak için ne yapmak gerekir? Sözcük dağarcığınıza zenginleştirmek gerekiyor. Bir anlamda cephanemiz zengin olmalı cephanemizde ne kadar çok sözcük varsa o zaman daha az sözle daha çok şey anlatma yeteneğimizi geliştirebiliyoruz. Zira sözcük aramak sözleri uzatmak yerine hemen ihtiyacımız olan sözü yerinde ve zamanında söyleyebiliyoruz. Tabi böyle etkili konuşabilmek de biraz okumaktan geçiyor.

etkili konuşma
Dolayısıyla birinci cümlemiz bana anlatla başlıyor ama nasıl devam ediyor “bana anlat, unuturum”. Yani sadece konuşmalarımızı sözel anlatım üzerine kurarsak eskilerin dediği gibi “hafızayı beşer nisyan ile malüldür” yani insan doğası gereği unutur. Dolayısıyla sadece söz üzerine kurulan konuşmalar çok çabuk unutulur. Peki ne yapacağız? Bu noktada ikinci cümle geliyor “bana göster” görselin gücünden yararlanacağız. Onun için sunumlarımız da PowerPoint, Prezi gibi araçlardan yararlanıyoruz. Tabi bunları nasıl kullandığımızda çok önemli. Eğer bunları paragraf paragraf yazılar döşeyerek kullanıyorsak, görselin gücünden yararlanmıyoruz demektir. Dolayısıyla sunumlarımız da kullandığınız PowerPoint, Prezi gibi tasarımları göze hitap edecek şekilde, zihinlerde iz bırakacak şekilde kurgulamalıyız ki sözlerimiz akılda kalsın. İster PowerPoint ister, herhangi bir obje kullanarak görselin gücünden yararlanın en önemli ama en önemli görsel gücü kendiniz olduğu gerçeğini unutmayın. Zira biz çoğu zaman anlatılan şeyi anlatandan ötürü hatırlarız yani beden dilini kullanmak çok önemli. “Bana anlat, unuturum” , “bana göster, hatırlarım” dedik. Peki yeterli mi? Evet, insanlar sizi hatırladı peki anladın mı? Yine meşhur sözde olduğu gibi “beni bir tek sen anladın, sende yanlış anladın” durumu oluşmamalı. Topluluk karşısında etkili konuşayım derken anlaşılmaz olunmamalı.

 

Dolayısıyla üçüncü cümleniz geliyor “beni dahil et” ancak ve ancak insanlar dahil olduğu zaman çok daha iyi anlayabiliyorlar. Peki nasıl dahil edeceğiz? Yerine göre soru sorarak, yerine göre güldürerek, yerine göre düşündürerek, yerine göre oyunlar, uygulamalar yaparak insanları dahil edeceğiz. Bu şekilde başarılı sunumlarımızı inşa edeceğiz. Dolayısıyla “bana anlat, unuturum”, “bana göster, hatırlarım”, “beni dahil et, anlarım”  bu üç kritik cümleyi unutmayacağız. Topluluk karşısında etkili konuşmak için bu üc cümleyi aklınızdan çıkarmayın.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+