Teraryum Yapımı

Teraryum yapmaya niyetlenenler için teraryum yapımı ile ilgili güzel bir yazı hazırlamaya karar verdim. Özellikle doğayı seven kişiler için uğraşması çok güzel bir uğraş teraryumlar. Teraryum yapmaya karar verdiğinizde karar vermeniz gereken ilk şey kapalı teraryum mu yoksa açık teraryum mu yapacağınızdır. Çünkü teraryum seçiminiz içine koyacağınız bitkileri etkilemektedir. Kapalı bir teraryum için daha özel ve daha bakım isteyen bitkiler koyacağınızdan bakımıda o denli zor olacaktır. Teraryum bitkileri ile ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

1. Adım – Teraryumun Zeminini Hazırlayın

İlk olarak bahçenizin zeminini hazırlamalısınız. Bunun için alt kısma taş üst kısma ise toprak yerleştirmelisiniz. Neden taş? diyenlere kısaca şöle anlatayım. Eğer sadece toprakla doldurursanız teraryumun tabanı geçirgen olmadığı için bitkilerini sulamak için döktüğünüz su tabanda birikip bitki köklerini çürütebilir.

Resimlerde gördüğünüz büyük bir teraryum örneği, kabın büyüklüğü tercihinize kalmış. İlk resimdeki gibi tabana 2-3 santim çakıl taşı dökülmeli. Onun üstüne aktif karbon denilen madde (akvaryumcularda var) ve en üstede torf eklenmelidir. Torfun elenmiş temiz olması içinde gübre vs. olmaması önemli. Aksi halde değişik bitkiler ve canlılar teraryumunuzda sizden izinsiz büyümeye başlayacaktır 🙂

2. Adım – Bitki Dikimi

Zemin hazırlandıktan sonra bitkinizi kabından çıkarıp hafif bir oyuk açarak yerleştirebilirsiniz. Burada dikkate etmeniz gereken bitkilerin cama temas etmemesidir. Aksi halde zamanlar bitki camda iz bırakacak ve görüntüsü hoş olmayacaktır.

3. Adım – Teraryum Tasarımı

İşin en zevkli kısmı da bu sanırım kendi zevkinize göre hoş bir teraryum kurabilirsiniz artık. Hayalinizdeki ormanı oluşturabilirsiniz. Bunun için dekoratif taşlar, şekilli kuru dal ve ağaç parçaları, kuru yosunlar işinizi görebilir. Tabi teraryumunuzun içine koyacağınız bitkileri de unutmayın mutlaka.

teraryum tasarımSon olarak bir kaç önemli not:

  • Teraryumunuzu direk güneş ışığından uzak tutun.
  • İçindeki bitki türlerine göre ışık alan bir yerde bakın.
  • Cam temizliğinde kesinlikle sudan başka bir şey kullanmayın.
  • İlk dikimden sonra kapalı teraryum olsa dahi 1 gün açık bırakın.
  • Bitki ekiminde aralıklı ekim yapmak daha sonraları işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Toprağı çok nemli bırakmamak önemlidir.

Umarım bu bilgiler güzel bir teraryum kurmanızda işinize yarar.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+