Teraryum Nedir?

Bu aralar bir ofiste yada bir tanıdğınız evinde veya uğradıysanız bir yapı marketlerin bitki bölümlerinde mutlaka rastlamışsınızdır ona. Akvaryuma benzetmiş olabilirsiniz ama değil, bonsai’ye de benziyor ama tam olarak o da değil. Cam kavanozların içindeki gemilerden daha ilgiçi çekici bir şey. Onların adı teraryum. Küçük kavanozların içindeki bitki bahçeleri.

teraryum

Teraryum nedir?

Aslına bakarsanız çat pat adından çıkarabilirsiniz. Terra latince toprak anlamıyna gelir. Arium ise bildiğimiz akvaryum. Bu iki kelimenin birleşiminden ise terrarium yani toprak akvaryumu ortaya çıkıyor.  Bu minik botanik bahçeler aslında sadece süs olarak kullanılmıyor. Dünyadaki ekosistemleri taklit etme özellikleri var. Özellikle ise tropik veya egzotik ekosistemleri. Teraryumların önemi de burada ortaya çıkıyor. Süs değiller ve bu mikro ekosistemlerde mikro iklimler istiyor. Tropik iklimlerde yağan yağmurların hızla buharlaşıp sonra tekrar yağdığı gibi teraryumlarda da böyle uygun ortamların yaratılması önemli bir konu. Tam olarak bu yüzden teraryum bir dekorasyon objesi değil toprağı, nemi, yağmuru, çakılları ile beraber kendi içerisinde büyük bir ekosistem. Bu ekosistemde kendisine özgü bitki örtüsünü barındırıyor. Hatta bazı büyük teraryum örneklerinde kaplumbağa, bukalemun veya iguana gibi hayvanlarıda görmek mümkün.

Teraryum tarihi

İlginç bir şekilde teraryum yukarıda bahsettiğimiz tropik ve egzotik bölgelere oldukça uzak bir yerden çıkıyor. İngiltereden. İlk örnekleri botanik meraklısı olan Dr. Nathaniel Ward tarafında 1800 yıllarda Londra’da deneniyor. Normalde bitki yetiştirmeyi seven Ward Londra’nın havası yüzünden bu konuda başarılı olamayınca bir çıkış yolu aramaya başlıyor. Ward’ın dikkatini bir gün kavanozların dibinde kalan topraklar çeker. Kavanozun dibinde kalan toprağın arasında filizlenen bitkileri gören Ward dikkatini yavaş yavaş saksılardan kavanozlara çevirir. Kavanozları küçük birer dünya haline getirmeye çalışan Ward bu küçük ekosistemleri ve mikro iklimleri denemeye başlar. Son zamanlarda bosai, sukulent, ikebana gibi bitkisel hobilerin yanında teraryumda kendisine bir yer açıyor. Son zamanlarda her yerden yükselen beton binalar yüzünden yeşil alanlara hasret kalan insanlarda artık yeşillik ihtiyaçlarını evde bu tarz hobilerle gidermeye başladı. Sizde kendiniz için uğraşacak bir hobi arıyorsanız teraryumu düşünebilirsiniz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+