Teraryum Bitkileri Nelerdir?

Teraryum yani küçük ekosistemi oluşturmaya karar verdikten sonra ilk karar vermemiz gereken ekosistemin türüdür. Eğer tropik bir teraryum yapmaya karar verirseniz. Sizin için gerekli bitkiler biraz daha farklı olacaktır. Tabi bu teraryumun içine Decaisnea fargesii veya mango ağacı dikin demek olmuyor. Ancak Daha yeşil bir teraryum olacağı kesin. Mesela Pelargonium Zonale bitkisinin olduğu bir teraryuma kimse hayır diyemez sanırım. Aşağıdaki fotoğraflarda bir kaç tane bu işin ustaları tarafından yapılmış tropikal teraryum örneklerini görebilirsiniz. Biliyorum bizim yapacağımız teraryumlar bu kadar büyük değil ama ilham vermesi açısından güzel örnek olabileceğini düşündüm. Daha fazlasını teraryum örnekleri yazımda bulabilirsiniz.

Mesela benim gibi çöl teraryumu yapmaya karar verirseniz yapmanız gereken şey tabi ki değişik kaktüsler bulmak olacaktır. Birde çöl kumuna benzeyen sahil kumundan bulmalısınız. Genellikle bu kum akvaryumcularda da bulunabilir.

Asıl soru neden çöl teraryumu?

🙂 Çok bsit bir açıklaması var aslında bu sorunun. Çöl teraryumları bakımı en basit olan teraryumlardır da ondan. Yani yapmanız gereken teraryumun bitkilerini doğru seçmek aslında. Gerisi kendiliğinden oluşacaktır kafanızda. Özellikle suyu az isteyen küçük kaktüsler işinizi görecektir. Birde o kaktüslerin çiçek açanları var. Asıl onlardan bulabilirseniz çok güzel olur.

Başka hangi tür teraryumlar var?

Teraryum çeşitleri aslında iki türlüdür. Bir tanesi hepimizin bildiği açık teraryum bir diğeri kapalı teraryum. Açık teraryumlar evlerimizde yaptığımız hobi amaçlı küçük eko sistemler. Aslında açık teraryumlara tam bir eko sistem demek doğru olmaz sanırım. Sonuçta hava olayını biz ayarlamıyoruz. Ancak kapalı teraryumlarda durum farklı. Kapalı teraryumun nem, sıcaklık ve hava durumunu sizin belirlemeniz gerekli. Özellikle tropikal bir teraryum yapmayı planlıyorsanız. Bu iş biraz canınızı sıkabilir. Çünkü Türkiye iklim olarak tropik bölgelerden çok farklı olduğundan sizin tercihiniz kapalı olanı olacaktır. Buda uğraş ve devamlı ilgi isteyen bir teraryum demek oluyor.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+