Temel Lise Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Son yıllarda sık değişen sınav sistemi ve okul yapıları sebebi ile birçok aile, çocuğu için lise tercihi yaparken zorlanmaktadır. Çocuğun okula rahat ulaşabilmesi ve ders çalışmaya daha fazla zaman ayırması için eve en yakın okul tercih edilir. Böyle durumlarda yakın olan okulun; fen ağırlıklı mı, sosyal ağırlıklı mı olduğu sorunu ortaya çıkar. Bu yıl dershanelerin özel okula çevrilmesi de, kafaların daha fazla karışmasına sebep olmaktadır. Temel Öğretimden Orta Öğretime geçecek çocukların, tercih yaparken bazı ayrıntılara dikkat etmesi gerekir. Özellikle birçok dershanenin Temel liseye döndüğü günümüzde tercih yaparken daha dikkatli olunmalıdır.

Temel Lise seçimi önemlidir!

TEOG Sınavında Alınan Puana Göre En Başarılı Okullar Not Edilmelidir

Hangi okulun daha başarılı olduğunu anlamak için önceki yıllarda yapılan üniversite sınavlarında, yerleşen öğrencilerin başarı ortalaması dikkate alınır. Her yıl düzenli olarak çok sayıda öğrencisi, başarılı bölümlere yerleşen liseler, başarılı olarak kabul edilebilir. Yeni sistemle temel liseye dönen dershanelerde bu kriter ne yazık ki geçerli olmayacaktır. Ancak dershanenin eski mezunlarını nereye gönderdiği öğrenilerek bir bilgi sahibi olunabilinir.temel-lise-2

Çocuğun Hangi Derslerde Başarılı Olduğu Dikkate Alınmalıdır

Ülkemizde bulunan Sosyal Bilimler Liseleri; Türkçe, Tarih, Coğrafya gibi sözel derslere ağırlık vermekte ve üniversite sınavında sözel ağırlıklı tercih yapacak olan çocuklar tarafından tercih edilmektedir. Fen Liseleri ise Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik gibi derslere ağırlık vermekte ve üniversite sınavında sayısal tercih yapacak çocuklar tarafından tercih edilmektedir.

Çocuğun Yıllarca Girme Hayali Kurduğu Okullara Öncelik Tanınmalıdır

temel-lise-1

Bazı çocuklar bilinçlenmeye başladığı andan itibaren; ‘’ben Fen Lisesine gitmek istiyorum veya ben Askeri Liseye gitmek istiyorum’’ şeklinde hayaller kurmaktadır. Bu tür beklentileri olan çocukların, istediği okullarda daha başarılı olması garantidir. Bu sebeple hayalleri olan ve bu hayalleri elde edebilecek puana sahip çocukların aileleri, çocuklarını istediği okula yönlendirmeli ve başarı şansını artırmalıdır.

Yatılı Olmayan Okulların Ulaşım Şartları Dikkate Alınmalıdır

Evin uzağında bulunan okullara, servis ile gidilse dahi çok fazla zaman kaybına sebep olmaktadır. Öğrenci servisleri tüm öğrencileri sabah toplayarak götürmekte ve akşam dağıtarak getirmektedir. Normalde 15 dakika süren en kısa okul yolu, en az iki katına çıkarak 30 dakika sürecektir. Bütün gün derste yorulan çocuk, servisten inip eve geldiğinde sadece yemek yemeye vakti kalacak ve ders çalışmak için vakit bulamayacaktır.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+