Telefon Çılgınlığı

Günümüzde teknoloji ve bilimin gelişmesiyle hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen telefonlarımız, anında bilgiye ulaşmamızda en pratik araçtır. Hem fotoğraf makinesi hem haberleşme aracı olan akıllı telefonlar, bizimle öylesine bütünleşti ki nereye gidersek gidelim yanımızdan hiç ayırmayız. Evde otururken, yolculuk yaparken, dışarda yürürken her zaman her yerde elimizden düşürmediğimiz telefonlar, farklı özellikleriyle hizmet vermektedir. Her geçen gün kendisini güncelleyen ve zamanla teknolojide çığır açan akıllı telefonlar birçok insanı kendisine tutsak etmektedir.

telefon çılgınlığı

İnternetin ceplere girmesiyle kullanımı daha çok artmakta ve küçük çocukların bile elinden düşmeyen hale gelmektedir. Adeta kullanımı bağımlılık haline gelen akıllı telefonlar, bilgiye en hızlı şekilde ulaşma aracı olmakla beraber aslında insanlar arasındaki iletişimi de azaltmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde kullanımı da oldukça zararlı olan telefonlar abartısız bağımlılık haline gelmiştir. yedinden yetmişe herkes tarafından kullanılan telefonlar insanların işlerini kolaylaştırmakla beraber radyasyon tehlikesini de bünyesinde barındırmaktadır. Yirmi dört saat elimizde, yanımızda bulunan ve olmazsa olmazlarımızdan biri olan akıllı telefonlar gelişmiş teknoloji ve marka düşkünlüğü ile insanları daha da kendine çekmekte, daha cazip hale gelmektedir.

Teenagers using Blackberry mobile phones

Her geçen gün yenisi çıkan telefonlar, gerek ekran genişliği olsun gerek kamera çözünürlüğü ve farklı özellikleriyle kullanıcılara sunulmaktadır. Özellikle dünyaca tanınmış markaların daha çok tercih edildiği telefon çılgınlığı tüm dünya vatandaşlarını esir almış durumdadır. Kontrolsüz bir şekilde kullanımı yaygınlaşmış telefonlar, internet erişiminin de kolaylaşmasıyla daha farklı bir boyuta gelmiştir. Sokakta oyun oynaması gereken, koşmaya, enerji boşaltmaya ihtiyacı olan çocuklar, bugün  evlerde telefonlara, internet oyunlarına mahkum olmuş durumdadır. Zihinsel gelişimi de olumsuz etkileyen akıllı telefonlar, çocukların hayal dünyalarına set çekmektedir.

 

Son zamanlarda sosyal medyanın da telefonlardan takip edilebilir hale gelmesiyle zaten kullanımı yaygın olan akıllı telefon kullanımı daha da artmaktadır. Faydaları ve zararlarıyla hayatımızın her alanında bizimle bütünleşen, teknolojinin insanlığa sunduğu en pratik eser olan akıllı telefonlar, daha da gelişmeye devam edecek gibi görünüyor. Bilinçli ve kontrollü kullanımı ile işlerimizi oldukça kolaylaştıran bu teknoloji harikaları hayatımızdaki yerini hiçbir şeye kaptıracak gibi de görünmüyor.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+