Tek Maaş İle Geçinenlere Öneriler

Ülkemizde, hayat şartları maalesef her geçen gün kötüleşmektedir. Özellikle tek maaş ile geçinmek, neredeyse imkânsız olmasına rağmen, tek maaşlı aileler en azından kira derdinden kurtulmak için birikin yapmaya gayret eder. Oysa her ay; ev kirası, yakıt parası, faturalar ve mutfak masrafları bir araya geldiğinde maaşın tamamı elden uçup gitmektedir. Bu durum çocuklu aileler için daha zordur. Çocuğun masrafları, okula başladığında iki kat artar. Bu sebeple, tek maaşlı ailelerin her harcamalarına dikkat etmesi gerekir. Düşünmeden yapılan her harcama, altından kalkılamayacak kadar kabaracaktır. Özellikle kredi kartından yapılan yüksek harcamalar, bir süre sonra kart borçlarının ödenemeyecek orana gelmesine sebep olabilmektedir.

üğ

Alışveriş Yaparken Liste Yapmak

Kadınların, en büyük zevki alışveriş yapmaktır. Büyük bir alışveriş merkezine gidildiğinde, saatlerce tüm katları gezmek ve gerekli olsun ya da olmasın çok fazla alışveriş yapmak isterler. Tek maaşlı ailelerin alışveriş yapmadan önce, çok gerekli olan malzemeleri listelemesi, alışveriş sırasında lazım olmayan malzemelere para harcanmasını önleyecektir. Yine uzmanlar, alışveriş yapmaya tok olarak gidilmesinin, fazladan mutfak malzemesi almayı önleyeceğini savunur.

Hazır Gıdalar Yerine Ev Yemekleri

Özellikle küçük çocuğu olan tek maaşlı ailelerin, en büyük masraflarından biri de çocukların tükettiği hazır gıdalardır. Oysa doktorların asla önermediği bu gıdalar, çocukların sağlığını büyük oranda bozar. Bu sebeple pizza, hamburger gibi hazır gıdaları, evde hazırlamak mümkündür. Böylece hem çocuklar daha sağlıklı beslenir, hem aile bütçesinden gereksiz yere para çıkmaz. Çikolata, cips gibi baharatlı ve şekerli ürünlerde çocuğa sınırlı alınmalıdır.

Elektrik Ve Su Masraflarını Azaltın

Çocuklu ailelerde; gereksiz çalışan elektronik aletler, açık kalan musluklar ve lambalar hem aile bütçesine yük getirir, hem enerji kaynakları gereksiz yere harcanmış olur. Oysa çocuklara; çıkılan odalardaki lambaların ve muslukların kapatılması öğretilerek, faturalardan büyük oranda tasarruf yapılabilmektedir. Tek maaşlı ailelerin diğer alabileceği önlem ise, edinilen elektronik aletlerin A sınıfı seçilmesi, bozulan muslukların en kısa süre içinde tamir edilmesi ve bulaşıkların elde yıkama yerine makinede yıkanmasıdır. Bu küçük gibi görünen önlemler sayesinde, faturalar büyük oranda düşer.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+