Teff Bitkisinin Yararları

Son birkaç yıla kadar, hayvan besini olarak kullanılan ve içeriği araştırıldıktan sonra kullanımı yaygınlaşan teff bitkisi, özellikle dünyaca ünlü film yıldızlarının sofralarında yerini almıştır. Vichtoria Beckham ve daha birçok film yıldızı tarafından, formunu korumak amacı ile kullanılan bu bitkinin, koyu renk olanları fındık tadında, daha açık renk olanları ise kestane tadındadır. Glütensiz gıdalar ile beslenenlerin, zayıflamaya çalışanların veya kanserden korunmak için sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin, teff bitkisini kullanması önerilmektedir. Etiyopya’ya özgü bir tahıl olan teff, ünlüler sayesinde kısa süre içinde bütün dünyaya yayılmaya başlamıştır.

664

Teff Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Tadı oldukça güzel olan ve hazmı kolay olan teff bitkisi ile pilavlar, kekler, kurabiyeler hatta ekmekler yapmak mümkündür. Tahıl olmasına rağmen, bol miktarda protein, kalsiyum ve demir içerir. Zayıflamak için ekmek ve hamurlu gıdalardan uzak duran kadınların, teff ile hazırlanan ekmek ve pastalardan rahatlıkla tüketmesi mümkündür. Metabolizmayı çalıştıran bir besin olduğu için kilo vermek isteyenler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Ülkemizde de yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır.

Teff Bitkisinin Yararları Nelerdir?

1- Teff bitkisinin içinde bol miktarda; kalsiyum, protein, teamin ve demir vardır. Bu özellikleri sayesinde başta kanser olmak üzere birçok hastalıkla mücadele eder.

2- Düzenli kullanıldığında, alerjik reaksiyonlar yaratmaz. Bu sebeple de rahatlıkla herkes tarafından kullanılabilir.

3- Teff bitkisi zengin içeriği sayesinde enerji veren bir besindir. Bu sebeple sporcular için çok faydalı olacaktır.

4- İçerisinde lif boldur. Kan şekerini düzenleyen teff bitkisini Şeker hastalarının kullanması özellikle tavsiye edilir.

5- Kolon kanseri başta olmak üzere, daha birçok kanser türü ile mücadelede oldukça etkilidir.

6- Bağırsakları çalıştıran bir besindir. Bu sebeple de kısa süre içinde kilo vermeyi sağlar.

7- Glütensiz gıdalar ile beslenmesi gereken hastalar, teff bitkisi ile yapılan ekmekleri, pilavları, börek ve pastaları rahatlıkla yiyebilmektedir.

8- Kilo vermek için teff bitkisi kullanılır. Lif içeren, bağırsakları ve metabolizmayı çalıştıran bu bitki ile yapılan besinler; hem damak tadına göre beslenmenizi hem kısa süre içinde yiyerek kilo vermenizi sağlayacaktır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+