Tatlı Krizi Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Her ay belli dönemlerde yaşanan tatlı krizi, kadınlar tarafından fazla ciddiye alınmaz. Çünkü kan şekerinin düşmesine bağlı olarak gelişen tatlı krizi, genellikle adet döneminin yaklaştığının habercisidir. Oysa gece uykusunu bölen ve tatlı yeme isteği sebebi ile yataktan kalkmanıza sebep olan bu krizler uzun sürdüğünde, başka hastalıkların da habercisi olabilir. Kesintisiz yaşanan tatlı krizinde hemen bir doktora başvurmak ve bir aylık kan değerlerini takip ettirmek faydalı olur. Çünkü halen birçok insanın fazla bilmediği, diyabete bağlı hastalıklar sebebi ile de aşırı tatlı yeme isteği oluşabilmektedir.

vö

Reaktif Hipoglisemi

Düzensiz beslenen ve yoğun stres altında yaşayan insanlarda daha fazla görülen reaktif hipoglisemi hastalığı, tedavi edilmediğinde şekere dönüşen oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın diğer belirtileri ise sabah saatlerinde görülen iştahsızlık, gün içinde sadece ayaküstü atıştırmak, akşam saatlerinde ise aşırı açlık ve yoğun tatlı yeme isteğidir. Hatta bu hastalığı taşıyan kişiler, en fazla akşam saatlerinde yemek yer ve gece tatlı yeme isteği sebebi ile sık sık uykudan uyanır. Erken fark edildiğinde, tedavisi oldukça kolay olan bir hastalıktır. Hastaya bazı ilaçların yanında düzenli spor ve beraberinde diyet önerilir.

Reaktif Hipoglisemi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ani şeker düşmesine bağlı olarak gelişen, reaktif hipoglisemi hastalığının belirtileri vardır. Halsizlik, aşırı sinir, baş ağrısı, yorgunluk hissi, unutkanlık, ellerde titreme, soğuk ter dökme ve fazlaca şeker içeren gıdalar ile beslenme bu hastalığın en fazla görülen belirtileri arasındadır. Sabah ilk kalktığınız anda aşırı yorgun ve iştahsız oluyorsanız, tatlı yama isteğiniz fazlaysa, kan değerlerinizi ölçtürmekte fayda vardır.

Reaktif Hipoglisemi Hastalarının Nasıl Beslenmesi Gerekir?

Reaktif Hipoglisemi hastalarının; düşük glisemik indeksli gıdalar ile beslenmesi gerekir. Ayrıca gün içinde az ve sık yemek yemek, tatlı ihtiyacını önerilen bazı meyvelerden karşılamak, düzenli olarak egzersiz yapmak ve bol su içmek gerekir. Özelikle ailesinde şeker hastalığı bulunan kişilerin, daha fazla reaktif hipoglisemi hastalığına yakalanma ihtimali vardır. Aile geçmişinde şeker hastalığı bulunan kişiler, düzenli olarak kan tahlillerini yaptırmalıdır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+