Stresi Azaltmak İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

Günümüzde yaşanan yoğun stres; kariyer telaşı ile sosyal hayat arasında sıkışıp kalmaktan kaynaklanır. Fazla yoğun yaşayan kişiler, çoğu zaman ailesine veya arkadaşlarına zaman ayıramaz. Yoğun bir okul hayatının ardından hemen başlanan iş hayatı, gençleri bitmek bilmeyen bir koşuşturmanın içine sürükler. İş bulamayan gençler ise okumak için verdiği emeğin karşılığını alamadığında, yine stres yaşamaktadır. Stresi engelleyen bazı besinler bulunur. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek, vücuda enerji yayılmasını sağlayarak, stresin önüne geçecektir.

nv

Protein Ağırlıklı Beslenin

Protein açısından zengin besinler; balık, tavuk, kırmızı et, süt ürünleri, yumurta ve çeşitli yulaflı besinler, sebzeler ve meyveler vücutta yavaş olarak sindirilir. Bu sebeple iştahı kapatarak, daha az yemek yeme isteği sağlar. Günlük beslenme listesi, daha çok bu besinlere ağırlık vererek düzenlenmelidir. Sabah kahvaltısında yediğiniz bir adet yumurta ve bir dilim peynir, günlük protein ihtiyacını büyük ölçüde giderecektir.

protein besinleriYine öğlen ve akşam yemeğinde; balık, kırmızı veya beyaz etten yapılmış yemekler ve beraberinde bol sebzeli salta yiyerek, enerjinizin yükselmesini sağlamanız mümkündür. Hafızayı geliştiren bu besinler hem uzun süre tok kalmanızı sağlar hem enerjinizi yükselterek ‘’hiçbir yere yetişemiyorum’’ hissini ortadan kaldırır.

Kafeinli Ve Asitli İçeceklerden Uzak Durun

Özellikle, yatma saatine yakın bir zamanda içilen bir fincan kahve veya bir bardak kola, uykuya dalmanızı önler. Gece uykusuzluğu ise stresin en temel sebebidir. Gece daha rahat uyumak için bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Özellikle papatya çayı ve rezene çayı, gece uykunuzu kısa süre içinde düzene sokacaktır.

kafeinden uzakdur
Ayrıca gün içinde bol su tüketmek, kısa süre içinde zayıflamanızı ve cildinizin çok daha gergin olmasını sağlar. Bedeninizdeki bu değişiklik ise stresinizi oldukça düşürecektir.

Kalsiyum Ve Magnezyum İçeren Besinler

İçeriğinde bol kalsiyum ve magnezyum bulunan; süt ürünleri, fındık, fıstık, avokado, muz, ıspanak, kaju gibi besinler, vücudunuza doğal yollardan mutluluk hormonu salgılar. Her gün belli ölçüde bu besinlerden tüketmek gerekir. Fakat her besin gibi kalsiyum ve magnezyum içeren besinleri de fazla tüketmek, kilo almanıza yol açacaktır.

kasliyumlu yiyecekler

Besinler sadece stressle baş etmede küçük bir adım. Daha fazlası için doktor tavsiyelerini dinlemeniz gerekli.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+