Spor Hastalıkları ve Tedavisi

 

Birçok insanın masa başı işlerde çalıştığı dönemimizde vücudumuz günlük hareket ihtiyacını karşılayamadığı gibi uzun vadede hamlık diye tabir edebileceğimiz şekilde işlevselliğini yitirdiği gibi gücünü kaybetmektedir.Bu sebeple hızla artan spor salonları ve aktiviteleri dikkat çekmektedir. Ancak sadece spor yapıyor olmak, sağlıklı olmak demek değildir. En basit spor bile bazen çok derin hasarlara yol açabilir.

 

Sağlığımız için yaptığımız bu aktiviteye başlarken veya devam ederken Spor hastalıkları nelerdir diye düşünmemiz de gerekmelidir. Yapacağınız spor ne kadar hafif olursa olsun bir profesyonelden yardım almanız hem yapacağınız sporun etkisini artıracaktır, hemde yaşayacağınız sorunların önüne geçecektir.

Spor Sakatlanmaları

Spor yapan insanların birçoğu kas zedelenmesi/hasar görmesi gibi  sorunlarla karşılaşmaktadır. Bunun yanı sıra fiziki bütünlüğe sandığınızdan çok daha kolay zarar verebilirsiniz.Özellikle kas yıpranmaları ve yapılan yanlış hareketlere bağlı zedelenmeler sebebiyle birçok kişi doktorlara başvurmaktadır. Bu gibi durumlarda standart kas ağrılarının dışında bir çok bağlı kasta incelenmekte, ancak bu şekilde spor öncesi ve sonrası oluşan olumsuz durumun tam teşhisi yapılabilmektedir.

 

Kasılma, uzama, lif kopması kas yırtılması, tendinit gibi kas hastalıkları dışında, kalp damar sistemleri yakından takip edilmeli ve özellikle takviye ilaç kullanan sporcuların sıkı doktor takibinde olmalarında fayda vardır.

 

Spor dışında yaşadığımız kalp ritm bozuklukları, akut perikardit ( kalbin zarının iltihaplanması), kardiyomiyopati (kalp kapakçığının kasılması) veya konjenital kardiyopati gibi doğuştan var olan kalp hastalıkları bulunan kişilerin ise kat’iyen doktor kontrolü dışında spor yapmamaları gerekmektedir.

spor sakatlanması

Spor öncesi doktorunuzdan alacağınız tavsiyeyi dikkate almalısınız hatta bu bilgileri spor salonu tercih ediyorsanız buradaki sizi yönlendirecek antrenöre iletmeniz çok faydalı olacaktır. Maalesef ki trend haline gelen spor salonları denetim dışında amatörce yönetilmekte olduğu için seçeceğiniz salonu da yeterli düzeyde incelemeli gerekirse antrenörlerimizin belgelerini talep ederek emin olmalısınız.

 

Sağlıklı bir vücut için spor şart ancak spor yapmak basit bir aktivite değildir. Basit bir yürüyüş dahi kalıcı hasarlara yol açabilir. Spora başlamadan önce vücudunuzu tanıyarak profesyonel yardım almanız süreci keyifli hale getirmenin yanında sağlığınıza kısa sürede olumlu etki edecektir.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+