Sosyal Medya Bağımlılığı Zararları

Son zamanlarda teknolojinin ve teknoloji tasarım harikası telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte artan sosyal medya bağımlılığı genç yaşlı demeden birçok insanı kendisine tutsak etmekte ve insanların vazgeçilmezi haline gelmektedir. özellikle internetin evlere girmesiyle insanların internetle olan sinsi ilişkisi artık internetin ceplere girmesiyle daha ileri boyuta gelmiş ve neredeyse yeni doğan bebeğin bile eline geçer hale gelmiştir.

 

Yarar ve zararlarıyla tüm kapılarını ardına kadar açan internet kullanımı bugün her milletten insanın ulaşabileceği noktaya gelmiştir. Öncelikle gelişmiş ülkelerde kullanımı yaygın olan internet, zamanla gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerde de kendini göstererek özellikle gençler için cazip hale gelmiştir. Yaşadığımız yirmi birinci yüzyılda bilgiye ve teknolojiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu ve neredeyse hayatın her aşamasında ve yaşamın pratiğinde elimiz kolumuz olan internet kullanımı bugün vazgeçilmez bir danışman haline gelmiştir. Sağlıktan eğitime, turizmden kamu sektörüne giren ve insanların hayatlarını ve işlerini oldukça kolaylaştıran hızlı internet, alanında uzmanlaşmış kişileri deyim yerindeyse ayağımıza getirmektedir. Hal böyle olunca kişilerle bütünleşmiş akıllı telefonlar olmadığında hayatımız felç olmuş gibi hissiyata kapılmamız kaçınılmaz. Bugün yolda, evde, tatilde kısacası her yerde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey olan internetin, akıllı telefonlar sayesinde ceplere girmesiyle radyasyon tehlikesiyle de karşı karşıya kaldığımızı belirtmekte yarar görüyorum. Sabahtan akşama kadar başımızın ucunda beklettiğimiz, gözümüzü açar açmaz gerek ziyaret ettiğimiz haber siteleri gerek mensubu oduğumuz sosyal medya bizi ağlarına almış durumdadır. Kişisel olarak oluşturduğumuz sosyal medya sayfaları bugün hem haberleşme mekanizması olmuş hem de insanların yakınlarını takip eder bir platform haline gelmiştir.

sosyal medya hastalığı

Yemek sitelerinden teknoloji sayfalarına, farklı sitelerin sayısız oyun oynama platformlarından magazin sayfalarına kadar yok yok diyebileceğimiz internet, bize birçok bilgi ve imkanı aynı anda sunabilme kapasitesine sahiptir.

 

Son birkaç yıla kadar bilişim sisteminin henüz tamamlanmamış olduğu kamu alanı bugün hem çalışanların işinin kolaylaştıran hem de vatandaşın işini daha pratik hale getiren bir imkan sunmaktadır. Ülkemizde e-devlet anlayışıyla birçok kişinin oturduğu yerden işini halletmesine yardımcı olmaktadır. Bugün bu seviyeye ulaşan internet ağları zamanla daha çok gelişeceğini göstermektedir.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+