Sonbahar İçin Sağlık Tavsiyeleri

Birkaç aydır yaşadığımız kavurucu sıcak havalardan sonra sonbaharın gelişi, birçok hastalığı beraberinde getirecektir. Havaların ani değişimi ve ortamdaki rüzgârın taşıdığı toz, beklenmedik bir anda yatağa bağlanmanızı sağlayabilir. Her mevsimde olması gerektiği gibi sonbahar aylarında da beslenmeye özel bir önem verilmelidir. Bağışık sistemini güçlendirmek için alınan besin takviyeleri, birçok hastalığı oluşmadan önleyecektir. Ani değişen hava sıcaklıkları için ise her hava şartına uyum sağlayacak giysileri yanınızda bulundurmanız gerekir. Özellikle çalışan ve bütün günü dışarıda geçiren insanların, sabah çıkarken güneşli bir hava, öğleden sonra ise bulutlu ve yağmurlu bir hava ile karşılaşması şaşırtıcı olmaz. Sonbahar ayları, depresyonun en çok tetiklendiği aylardır. Bu sebeple sosyal hayata daha fazla vakit ayırmak, sevilen dostlar ile bolca vakit geçirmek gerekecektir.

sonbahar sağlık2

Sonbahar Aylarında Nasıl Beslenmek Gerekir?

Aşırı çalışma, stres ve yorgunluk sonucunda, günümüzde fazla yaşanan depresyon, en çok sonbahar aylarında ortaya çıkar. Depresyondan kurtulmak için vücudun enerjisini yükselten besinlerden bolca tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Gün içinde tüketilen ağır gıdalar, halsiz ve bitkin bir gün geçirmenize yol açar. Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Bir adet haşlanmış yumurta, bir dilim yağsız peynir, enerji veren bal, taze reçel ve bir dilim tam tahıllı ekmek sonbahar mevsimine uygun kahvaltı olacaktır. Öğle yemeklerinde; bol miktarda zeytinyağlı taze sebze tüketmek, akşam ise protein içeren beyaz veya kırmızı et tüketmek, hem kısa süre içinde kilo vermeyi hem enerjik kalmayı sağlar. Gece uykusunun düzenli olması için yatmadan bir saat önce papatya çayı, adaçayı veya rezene çayı içerek, zihin yorgunluğundan kurtulma olanağınız da bulunur.

sonabahar sağlık 3

Sonbahar Aylarında Nasıl Giyinmek Gerekir?

Sonbahar mevsiminde; kalın giyinmek terlemeye, ince giyinmek ise üşümeye sebep olur. Değişken hava şartlarında, son yıllarda moda olan renkli gömlekler kurtarıcı olacaktır. Uzun süreyi ev dışında geçirenlerin ise yanında ince triko hırkalardan veya blazer ceketlerden taşıması gerekir. Yine bu mevsimde kapalı ayakkabılar giyinmek, ani başlayan yağmurlarda ayaklarınızın ıslanmasını engelleyecektir. Hava değişimine bağlı olarak ellerde yüzde kurumalar ve çatlamalar kaçınılmaz olur. Bol nemlendirici içeren kremler ile kuruma ve pullanma başlamadan önlem almak, sonbahar aylarını daha rahat geçirmenizi sağlar.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+