Siyah Pirinç

Ülkemizde beyaz pirinç ile yapılan pilavlar, dolmalar ve salatalar fazlaca tüketilir. Fakat beyaz pirincin besleyici değeri, ıslandıktan iki saat sonra tükenir hatta iki saat sonra mide için oldukça zararlı olan asitler salgılar. Bu sebeple ülkemizde henüz yeni tanınmaya başlayan siyah pirincin tüketimi, hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. İçeriğinde çok fazla magnezyum ve demir bulunan siyah pirinç, tam bir lif deposudur. Siyah pirincin içinde bulunan bol miktarda magnezyum; kemiklerin, sinir sisteminin, kalbin ve dokuların hasarını gidermekte oldukça etkilidir. Ayrıca antioksidan yönünden de zengin olan siyah pirinç, yaşlanma karşıtı besinler arasında yerini almıştır. Böğürtlen ve yaban mersininden çok daha fazla antioksidan içerir. Çin’de yıllar önce sadece hükümdarların sofralarında yer alan siyah pirinç, artık ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır.

vc

 

Siyah Pirinç İle Yapılan Yemekler

Siyah pirinç, görüntü olarak hepimizin alışkın olmadığı şekildedir. Fakat siyah pirinç ile yapılan yemekler oldukça lezzetli olur. Pilavlarda salatalarda hatta sebze yemeklerinde kullanılabilir. Beraberinde kullanılan soslar sayesinde, lezzet olarak oldukça güzeldir. Sunumu da alışılmışın dışında olan siyah pirinç yemeklerinin misafirleri etkileyeceği kesin.

Siyah Pirinç İle Pilav Yapılışı

Malzemeler

1 su bardağı siyah pirinç

3 su bardağına yakın su

Arzuya göre bir yemek kaşığı tereyağı

Hazırlanışı

Siyah pirinç ile yapılan pilavda, aynen diğer pilavların yapıldığı şekilde yapılır. İlk olarak tavaya yağ konularak eritilir ve siyah pirinç bu yağda hafifçe kavrulur. Ardından su eklenerek altı kısılıp yaklaşık yarım saat pişirilir. Siyah pirincin farkı ise normal pilavlardan daha fazla su alması ve altını kapattıktan sonra, demlenme sırasında suyun tamamını çekmesi. Yani altını kapatmak için suyunu tam çekmesini beklemeyin.

Siyah Pirinç İle Salata Yapılışı

Haşlanan siyah pirince; turşular, sebzeler, değişik soslar katılarak yapılan salatalar, oldukça lezzetli olur. 1 su bardağı siyah pirinci 3 su bardağı suda haşlayarak, içine kornişon turşu, limon suyu, nar ekşisi, baharatlar ve çok hafif zeytinyağı koyarak, hem görsel olarak güzel hem lezzet olarak değişik tatlar elde etmeniz mümkündür. Yine bu salatayı çeri domates, yeşillik ve mısır ile süsleyerek sofrada hemen fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+