Şişkinlik Yapan Gıdalar

Bazen tüketilen gıdaların etkisinden, bazen ise gıdaları yanlış tüketmekten kaynaklanan şişkinlik insanları yemek yemekten korkar hale getirmektedir. Bazı mide hastalıkları da şişkinliğe yol açabilir. Kolit, reflü, ülser gibi bu hastalıklarda, aslında yanış yeme alışkanlıkları ve stres kaynaklı olarak ortaya çıkar. Besinleri büyük lokmalar halinde yemek, konuşarak ve hızlı yemek, fazla çiğnemeden yutmak, hareketsiz yaşamak ve az sıvı tüketmek bu hastalıkların oluşmasında ana nedendir. Besinlerin midede eritilmeden, kalın bağırsağa geçmesi nedeni ile şişkinlik oluşur. Yine şişkinlik yapan gıdaları bilmek ve bu gıdaların ne şekilde tüketilebileceğini öğrenmek şişkinliği büyük ölçüde giderecektir. Birçok hastalık gibi şişkinliğin sebeplerinden biride strestir. Bu sebeple ilk olarak stresi hayatımızdan çıkartmak gerekir.

001

Şişkinlik Yapan Gıdalar

Şişkinlik yapan gıdaların başında bakliyatlar gelir. Kuru fasulye, bezelye, bulgur ve bakla gibi ürünlerdir. Sebze ve meyvelerden ise karnabahar, lahana, elma, kavun, kayısı,  muz, şeftali, armut, brokoli, salatalık, patates, kuşkonmaz ve şalgam, kısa süre içinde şişkinliğe yol açar. Yine kızartmalar, tahıllı ekmekler, acı soslu yiyecekler ve şekersiz sakız da şişkinliğe yol açmaktadır. Şişkinliği önlemek amacı ile öncelikle bu gıdaların nasıl tüketilmesi gerektiği öğrenilmelidir.

Şişkinliği Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Şişkinliği önlemek amacı ile besinlerin kızartma olarak değil haşlama ve buğulama şeklinde tüketilmesi gerekmektedir. Baharat kullanımını sınırlamak ve yemeklere daha az yağ koymakta şişkinliği önlemekte oldukça faydalı olur. Şişkinliği gideren bitki çayları bulunur. Gün içinde bu çaylardan 2-3 bardak içmekte şişkinliği önleyecektir. Uzun süre devam eden ve beraberinde midede yanma ve ağrı oluşturan şişkinliklerde, hemen doktora başvurmak gerekir. Bazı hastalıklar sebebi ile oluşan şişlik ancak tedavi ile düzelecektir. Bunun dışında:

1-  Baharatlı ve acı besinlerden uzak durmak

2- Besinleri iyi çiğneyerek yutmak

3- Yemek yerken ağza hava kaçmasını önlemek

4- Yemek yerken mümkün olduğu kadar az konuşmak

5- Stresi hayatımızdan çıkartmak

6- Bol su ve bitki çatı tüketmek

7- Her gün düzenli olarak spor yapmak, vakit yoksa en azında yürüyüş yapmak şişkinliği önleyecektir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+