Sınav Stresini Yenmenin Yolları

Her yıl milyonlarca öğrenci üniversite sınavlarında ter döküyor. Kimi zaman, yıllardır beklenilen an gelip çattığında yaşanan heyecan nedeni ile hüsrana uğranıyor. Yoğun sınav kaygısı, yıllar boyunca edinilen bilgilerin sınav esnasında doğru kullanımına engel olup kişinin başarısız olmasına neden olabilmektedir. Sınav endişesi yaşayan kişide fiziksel olarak baş ve karın ağrısı, bulantı, uykusuzluk, kusma, iştahta azalma, kaslarda gerginlik hissi, dişleri sıkma gibi belirtiler gözlenmektedir. Kişiler sınav öncesinde unutkanlık, dikkatini toparlayamama, okuduğunu anlamada zorluk ve algılama problemi yaşadıklarından sıkça söz etmektedir. Kaygı sürecinin devam etmesi kişide karamsarlık ve mutsuzluğu beraberinde getirir. Beyin devamlı surette sınavda başarısız olunması durumunda yaşanacaklarla meşgul olduğu için özgüven eksikliği gelişebilir.

4411

Sınav Kaygısının Nedenleri

Sınav kaygısının sebepleri arasında; girilecek sınavın sonucunda geleceğinin şekillenecek olması, geçmişte yaşanmış başarısız sınav deneyimleri, başarıya odaklanmış mükemmeliyetçi tutum, hedeflerin tam olarak netleşmemesi, ailenin sergilediği yanlış tavırlar, kişinin ailesinin beklentilerinin yüksek olması ve sınava hazırlanma sürecinde yanlış çalışma şekli sayılabilir. Sınav kaygısını kontrol edebilmek için yapılması gereken öncelikle hedeflerin mümkün olan en gerçekçi şekilde belirlenmesi ve bu seçime yönelik bir çalışma programı hazırlamaktır. Bunun için rahat bir çalışma ortamı hazırlanmalı, dikkati dağıtabilecek her şey ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Sınava hazırlık sürecinde sağlıklı bir uyku düzeni oluşturulmalı, yeterli ve dengeli beslenme konusu ihmal edilmemelidir.

Sınav Kaygısını Yenmek için Neler Yapılabilir?

Sınav öncesinde ve sonrasında sınava ait kaygılar bir kenara bırakılmalı, sadece sınava odaklanılmalıdır. Beyindeki olumsuz düşüncelerden sıyrılmak için birkaç dakikalığına etrafta bulunan nesnelerin ayrıntılarına odaklanmaya çalışmak endişenin azalmasında yardımcı olabilir. Sınav kaygısını kontrol altına alabilmek için nefes ve gevşeme egzersizleri işe yarayabilir. Nefes burundan yavaş ve derin bir şekilde alınıp, gene çok yavaş bir şekilde burundan verilmelidir. Gevşeme egzersizlerinde ise tüm kaslar gevşetilip, kas gerginliği azaltılarak rahatlama sağlanabilir. Çalışma saatlerinden fırsat buldukça yürüyüş ve egzersizler yaparak endişeden kaynaklanan huzursuzluk ve hareket etme isteğini azaltmak mümkündür. Anne babalara düşen görev ise,çocuklarından beklentilerini onların sosyal becerileri ile örtüşen ve mutlu olacaklarını düşündükleri alanlara kaydırmalarıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+