Sezeryan mı normal doğum mu nasıl karar verilir?

Belki de en çok merak edilen konulardan bir tanesi bu. Dokuz aylık bir yolculuğun son noktasına gelinirken anne adaylarına en çok kaygılandıran acaba nasıl olacak, nasıl doğuracağım, normal mi doğursam sezeryanla mı doğursam kaygısı giderek artmaktadır. Tabi ki bunu bir hekim gözüyle değerlendirdiğinizde en güzel olan şey bebeğin anneden normal yolla ayrılmış olmasıdır. Ama bunu her zaman anne başaramayabilir. Veya bu yolculuk bebek tarafından tamamlanamayabilir. Bu durumda hekime düşen zamanında ve doğru bir şekilde bebeği anneden Vajinal yolla değil karından yani sezeryan yoluyla çıkmasını sağlamaktır.

Sezeryan ile doğum hangi durumlarda uygulanır?

Bebeğin anne karnındaki yolculuğunda ki sıkıntıya girmesi, bebek kalp atışlarının düşmesi en sık rastlanan sezaryan nedenlerinden birkaçıdır. Bunları bazen önceden kestirmekte mümkün olmamaktadır. Yani eylem başladığında ancak bebeğin kalp atışlarındaki bozulmayı değerlendirebilmek mümkün olmaktadır. Eğer bebek doğma eylemini kaldıramayacak pozisyonda ise bu durumda kalp atışları düşmektedir. Bu durum cihazlar yoluyla tespit edildiğinde, anne hızlı bir şekilde ameliyathaneye geçirilip doğum şekli değiştirmektedir. Bunun dışında rahim ağzının açılamadığı durumlarda da sezeryana başvurulabilir. Bu durumlarda normal doğum yaptırmakta ısrar etmemek gereklidir. Burada anneyi sağlıklı bir şekilde bu işten kurtarmak hekimlerin en önemli görevlerinden birisidir. Bunun yanı sıra iri bebeklerde de normal vajinal doğum yerine  sezeryan tercih edilebilir. Özellikle 4000 gramın üstünde bebeğe sahip olan anne adaylarında genellikle sezeryan tercih edilir.

sezeryan normal doğum kararı

Hekimin amacı bebeğin anneden vajinal yolla ayrılmasını sağlamaktır. Ancak bu sağlanamıyorsa, anneyi ve bebeği en iyi şekilde koruyarak sağlıklı iyi bir şekilde bebeğin anneden ayrılmasını sağlayıp gayet güzel bir şekilde dokuz aydır bekleyen o mutluluğu yaşamaları sağlanmalıdır. Bu sezeryanla da olabilir norml doğum ile de olabilir. Burada son karar her zaman hekimin olmalıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+