Seyahat Ederken Yanımıza Neler Almalıyız?

Çocukların okulları tatile girip havalar ısınmaya başlayınca tatil planları yapılmaya başlanır. Kimileri Akdeniz, Ege gibi sahili bulunan şehirlere kimileri de yurtdışına gitmek için kolları sıvar. Yolculuk hazırlıkları günler öncesinden başlamasına rağmen mutlaka bir şeyler unutulur. Böyle tatsız bir durumla karşılaşmamak için planlı hareket edilmeli ve mutlaka seyahate giderken alınacak eşyaların listesi yapılmalıdır. Öncelikle hazırlanması gerekenler evraklardır. Nüfus cüzdanları, yurt dışına gidilecekse pasaport ve vize, özel sağlık sigortasından yararlanılıyorsa bununla ilgili evraklar ayrı bir çantada hazır olmalıdır.

88

Gidilmesi Düşünülen Yere Göre Hazırlanın

Tatil hazırlıklarına başlamadan önce nereye gidileceğine karar verilmelidir. Gidilecek yerdeki hava sıcaklığına, öngörülen aktivitelere göre hazırlık yapmakta fayda vardır. Bununla birlikte sağlık sorunları nedeniyle kullanılan ilaçlar var ise çantada hazır edilmelidir. Ailedeki herkese yetecek kadar iç çamaşırı, kıyafet bulundurulması tatilin istenmeyen sebeplerle uzaması durumunda keyfinizi kaçırmayacaktır. Sahili olan bir yere gidiliyor ise deniz malzemeleri, güneş kremleri, havlular ve mayolar da çantaya yerleştirilmelidir.

Tatil Planına Bebek De Dahil İse

Aileye yeni katılan bir bebekle yapılan tatil eğlenceli olduğu kadar zordur. Bebeğin uyku saati, mama saati derken bir de bakılır ki her şey ona göre planlanıyor. Çocuklu aileler henüz iki kişilik olan ailelerden daha planlı tatil yapmak zorundadır. Tatile çıkarken bol bol yedek kıyafet,  hastalanma ihtimalini düşünerek ağrı kesici şurup, ateşini ölçmek için derece, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi, güneşten mümkün olan en az zararı alması için şapka, bebek bezi, mama kullanıyorsa biberonu, emziği gibi bir bebeğin ihtiyacı olabilecek her şeyi yanınıza almakta fayda vardır.

Birkaç Önemli Hatırlatma

Yanınıza aldığınız elektronik aletlerin şarj aletlerini unutmayın. Tatil süresinin uzunluğuna göre ihtiyacınızın olabileceği yedek piller ve hafıza kartları çantanızda yerini almalıdır. Kirli çamaşırları koymak için sağlam bir poşet çantada kirli çamaşır ile temiz çamaşırın karışmasını önleyecektir. Yanınızda bir kalem ve bir küçük not defteri muhakkak bulundurmalısınız. Dilini bilmediğiniz yabancı bir ülkeye giderseniz isteklerinizi anlatmanıza, sormak istediklerinizi çizerek de olsa danışabilmenizi olanak sağlar.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+