Sahte İçki Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizde son birkaç yıl içinde sahte içki sebebi ile ölenlerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle son bir hafta içinde, aynı semtte yaklaşık 12 kişinin peş peşe hayatını kaybetmesi, ‘’sahte içki nasıl anlaşılır’’ sorularını beraberinde getirmektedir. Düzenli olarak alkol kullanan vatandaşlarda tedirginlik yaratan sahte içkilerin, kokusu veya renginde fark olup olmadığı konusu gündeme gelmiştir. Merdiven altında yapılan ve içine metil alkol katılan sahte içkileri kullanan kişide; ilk olarak aşırı karın ağrısı, kusma ve beraberinde görme kayıpları başlar. Oldukça ucuz olarak piyasaya sürülen ve bilmeden birçok insanın tükettiği bu içkilerden aslında satan firmalar sorumludur. Üzerinde her hangi bir bandrol bulunmayan bu içkileri, ölümler başladıktan sonra denetimler hızlanmaktadır.

qqa

Normal İçki Ve Sahte İçki Arasındaki Farklar

1- Sahte içkiler, normal içki ile aynı görüntü ve kokuyu içerir. Yani kokusundan veya görüntüsünden, içkinin sahte olduğunu anlamak mümkün değildir. Bu sebeple, ilk olarak alınan içkinin etiket bilgilerine bakmak gerekir.

2-  Alınan içki şişelerinin üzerinde, Bakanlıktan onaylı bir kayıt numarası bulunmalıdır. Sahte içkilerde bu numara bulunmaz.

3- Her alınan içki şişesinin üzerinde, TAPDK bandrolü bulunmalıdır. Bu bandrol yoksa içki kaçak olarak merdiven altında üretilmiştir.

4- Her hangi bir firmadan alınan içkilerin, ambalajına dikkat etmek gerekir. Sahte içkilerin ambalajı, her zamanki kullanılan içki ambalajından azda olası farklı olacaktır.

5- İçkiyi içmeye başlamadan önce, alınan firmada açılması daha sağlıklıdır. Böylece olası kazalarda, hemen müdahale imkânı olur. Ayrıca içkinin hangi firmadan alındığı daha net ortaya çıkar.

6- Aldığınız içki konusunda endişeleriniz varsa, içkinin sahte olma ihtimalini düşünüyorsanız, hemen bakanlığa bağlı 174 Alo Gıda Hattını arayarak elinizdeki içkinin bilgilerini iletmeniz yeterli olacaktır. Görevli elemanlar aldığınız şişenin üzerindeki bilgileri değerlendirerek sahte olup olmadığını belirler.

7- Düzenli olarak içki kullanan insan, içkilerin piyasa değerini ve fiyatlarını bilir. Her zaman bilinen marka içkileri tüketmek ve normal piyasa değerinin altında piyasaya sürülen içkileri kullanmamak, daha sağlıklı olacaktır. Ucuz olarak piyasaya sürülen ürünlerin birçoğu, kaçak olarak üretilmektedir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+