Sağlıklı Yaşam İçin Alınması Gereken Besinler

Beslenme, her gün gereksinim duyulan ve yaşamak için yapılan bir fizyolojik olaydır. Fakat her türlü besin, kişinin ihtiyaçlarını karşılamaz. Yeterli ve dengeli beslenmek için her gün alınması gereken besinler vardır. Bu besinleri yeteri kadar tüketen insanlar; sık hasta olmaz, kilo problemi oluşmaz, enerjik ve sağlıklı bir görüntüsü vardır. Dengesiz beslenen kişilerin ise toplumda en sık rastlanan; tansiyon, obezite, kalp hastalıkları hatta kanser türleri ile daha fazla karşılaşma ihtimali bulunur. Beslenme şeklini kendi düzenleyemeyenlerin, bir diyetisyenden yardım alması ve günlük tüketmesi gereken besinler için bir liste hazırlattırması mümkündür. Günümüzde birçok hastanede görev alan diyetisyenler, ilk muayene sırasında tüm tahlilleri yaptıracak ve başvuran kişiye özel bir beslenme programı çıkartacaktır. Her bireyin her gün düzenli olarak alması gereken besinler ise şu şekilde sıralanabilir;

Proteinler

Vücuttaki hücrelerin oluşum ve gelişimini sağlayan proteinler, her gün yeteri oranda alınmalıdır. Et, süt ve süt ürünleri, yumurta hayvansal protein kaynaklarıdır. Bitkisel protein kaynakları ise tahıllar, kuru baklagiller, kuruyemişlerdir. Sağlıklı bir insanın her gün 60-70 gr protein alması önerilmektedir.

Vitaminler

Vitaminlerin,  vücudu besleyen, hastalıklardan koruyan bir görevi vardır. Her gün vitamin içeren gıdalar ile beslenmek, kolay hasta olmayı önleyecektir. Mevsim meyve ve sebzelerinde bol miktarda bulunan vitaminler, kilo almayı önler ve vücut direncini artırır. Yaz aylarında elma, armut, kayısı, karpuz sağlıklı vitamin kaynaklarıdır. Kış aylarında ise bol miktarda portakal, mandalina, greyfurt, ayva gibi mevsim meyveleri önerilmektedir.

u_13062012-144146organik-besinler

Yağlar

Fazlasının zararlı olduğu bilinse de her gün bir miktar yağa ihtiyaç vardır. Vücudun enerjisini ve besinlerin rahat sindirilmesini sağlayan yağların, her gün belli miktarda alınması önerilir. Besinlerin büyük çoğunluğunda zaten yağ bulunmaktadır.

Karbonhidratlar

Karbonhidratların görevi yağlar gibi vücudun enerjisini sağlamaktır. Her gün tüketilen besinlerin çoğunda karbonhidrat bulunur. Sağlıklı yaşamak için az karbonhidrat içeren besinler tercih edilmelidir. Fazlası kısa süre içinde yağa dönüşecektir.

Su

Hayatın yapı taşı su her gün düzenli olarak 2 litre içilmelidir. Sıvı olarak alınan diğer içecekler su yerine geçmez. Metabolizmayı, hızlandırır, yağları yakar, cildi güzelleştirir ve sağlıklı bir beden sağlar.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+