Saçı Kına İle Boyamak  

Doğal güzelliğimizin, saçlarımız ve kına ile olan yolculuğu, çok eski zamanlara dayanır. Kına; ilk çağlarda serinlemek, dayanıklılığı arttırmak amacıyla kullanılmıştır. Daha sonraları süslenme ve güzelleşme yolları arayan insanoğlu, saçındaki değişiklik isteğini, kına ile yapmaya başlamıştır. Şimdilerde doğal olması nedeniyle aynı ilgi devam etmektedir. Yaşın ilerlemesi, beyazların artması, doğal yaşama karşı koyulamaması, kınanın kullanılmasında en önemli sebeptir. Osmanlıda, hanımlar saçlarını koyu renk istediklerinde; kınayı saçlarında kısa süre tutarak, istedikleri saç rengine sahip olurlardı. Aynı şey günümüzde de devam etmektedir. Her yaşta, saçın renk değişikliğini kimyasal kullanmadan yapmak isteyen hanımlar, yine kına yöntemine başvurmaktadır.

85

Kına İle Boyamanın Yarar Ve Zararları       

Kına ile saç boyama, kişinin kendi renk değişikliğinin verdiği motivasyonun yanında, saçın dengesinde de olumlu sonuçlar oluşturur. Kınanın en güzel etkisi de saça doğal rengi veren pigmentlerin etkisini bozmamasıdır. Saça parlaklık, dolgunluk ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Saç tellerini kalınlaştırır. Kına kullanımı sırasında, içine konulan diğer doğal malzemelerin yardımıyla; kuru saçı nemlendirdiği, yağlı saç derisinden fazla yağı emdiği, bilinen bir sonuçtur. Saçların uzamasında etkili olduğu söylenir. Bunun yanında, saça yakılan kınanın; baş ağrısına iyi geldiği ve hatta saç derisinde var ise oluşmuş yaraları da tedavi ettiği görülmüştür. Kınanın tek olabilecek zararı, içine konulan diğer malzemelerin, kişi üzerindeki alerjen durumudur. Bu malzemelerden herhangi birine alerjisi olan kişinin, saç derisinde farklı reaksiyonlar görülebilir. Başka bilinen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Birde sayfalar dolusu renk katoloğu yoktur.

Kına İle Neler Karıştırılır                                               

Saçı boyamak için kına hazırlanırken; saçın parlaklığını, nemini ayarlamak, hacmini arttırmak ve en önemlisi rengin koyuluğunu-kızıllığını ayarlamak için, yeşil ceviz kabuğu veya suyu, rastık ve çayın demi kına ile karıştırılır. Böylece saçın rengin koyulaştırılabilir. Limon suyu veya kabuğu, elma sirkesi, hardal yağı, yumurta, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, bademyağı, çörekotu yağı saç boyamak için yapılan kınanın içine konulan, saçın nem ve yağ dengesini parlaklığını ayarlamak üzere kullanılan diğer malzemelerdir. En önemlisi kına ile boyanacak saçın, doğal rengidir. İstenilen renge kavuşmak için de öncelikle kendi doğal saç rengini göz önüne almak gereklidir. Çünkü kına karışımı doğal saç rengiyle buluştuğunda, farklı sonuçlara ulaşılır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+