Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Günümüzde yaşanan yoğun stres ve genetik yatkınlık sebebi ile gençlerin saçı, genellikle 20’li yaşlarda dökülmeye başlar. Özellikle kadınlarda görülen saç dökülmesi, hamilelik gibi bazı hormonal değişiklikler neticesinde artmaktadır. Her gün 100 tel kadar dökülen saç, uzmanlar tarafından normal kabul edilir. 100 telden daha fazla dökülen saçlar için kısa süre içinde tedbirler almak gerekir. Çünkü saçların sağlıklı gelişim göstermesi için çeşitli vitaminlere ihtiyaç vardır. Yanlış kullanılan saç bakım ürünleri, her gün kullanılan maşa ve düzleştiriciler, saçların en büyük düşmanıdır. Günlük beslenme sırasında, bol miktarda yenilen bazı besinler saç dökülmesinin önüne geçer.

hgg

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Hangi Besinler Alınmalıdır?

1- Omega 3 içeren besinler, saç köklerinin beslenmesini sağlar bu sebeple balık, kuruyemişler bolca tüketilmelidir. Özellikle kuruyemişlerde bulunan çinko, saç sağlığı için en önemli besindir.

2- A vitamini yönünden zengin olan ve göz sağlığı için önerilen havuç, saç sağlığı için de oldukça önemlidir. Mevsiminde bol miktarda çiğ havuç tüketerek, saçlarınızın çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

3- B7 vitamini en çok tam tahıllı ürünlerde bulunur. Saç sağlığı için oldukça önemli olan B7 vitamini saç dökülmesinin önüne geçecektir.  Bu sebeple tam tahıllı undan yapılmış; ekmek, makarna hatta bisküviler kullanmak gerekir.

4-  B9 vitamini bulunan bazı sebzeler, kış aylarında bolca tüketilmelidir. Şu anda tam mevsimi olan Ispanak, bol miktarda B9 vitamini barındırmaktadır. Etkisini artırmak için ıspanak haşlanmadan çiğ olarak kısa süreli pişirilip tüketilmelidir.

Saç Dökülmesini Önleyen Doğal Ürünler

Saç sağlığı için etkileri bilinen, fakat kokusu sebebi ile fazla kullanılmayan sirke, saç diplerinde oluşan yaraların yok olmasını sağlar. Ayrıca saçların daha parlak olmasını ve çabucak uzamasında etkileri bilinir. Her banyo sonrasında son durulama suyuna bir kaşık sirke koyarak saça dökmek, saç dökülmesini önleyecektir. Sirke kokusu ise kullanıldıktan kısa süre sonra yok olur. Yine Çam terebentin, kullanılan şampuan şişesinin içine bir kaşık dökülmelidir. Her banyoda bu şampuan çalkalanarak kullanılmalıdır. Düzenli kullananların oldukça memnun kaldığı çam terebentin saç dökülmesinin kısa süre içinde önüne geçer.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+