Sabır geliştirme egzersizleri 

Sabretmeyi öğrenmek, insanın hayat kalitesini artırır. Kişinin ve çevresindeki insanların daha rahat davranmalarını sağlar. Sabırsız ve hoşgörüsüz davranıldığında, kişi yalnız kalmaya mahkûm olur. Peki, sabretmek nasıl öğrenilebilir? Sabır duygusu, uzmanların önerisi olan bazı ufak tüyolar ile geliştirilebilir. Sabır duygusunu geliştirerek, günümüzde yoğun yaşanana stresi hayatımızdan çıkartmak ta mümkün olacaktır.

ii

Örneğin:

1- Kendinize küçük süreler koyun

Bugün saat: 12.00 ile 13.00 arasında, her ne olursa olsun kesinlikle sabırsız ve sinirli davranmayacağım gibi, kendinize ufak sözler verin. Süreleri her gün daha da artırın. Ve sonuçların sizi nasıl rahatlattığını mutlulukla izleyin.

2- Konuların üzerine gidin

Tabii ki sakince, kafanıza taktığınız konuları ayrıntılı olarak değerlendirin. Bazen, konunun üzerine sakince gitmek, olayı daha rahat çözmenizi sağlar. Sizi sinirlendiren konuların, ilk etapta canınızı yakması normaldir. Fakat ayrıntılı düşündüğünüzde, çoğu zaman abartacak bir şey olmadığını kendiniz göreceksiniz.

3- Sevginin gücünü kullanın

Hayatı sevmek, insanları, hayvanları ve doğayı sevmek, sabır geliştirmek için oldukça etkilidir. Bunun ne kadar olağan üstü bir şey olduğunu sık sık düşünün. Olaylara bakış açınızın daha da pozitife yöneleceğini göreceksiniz. Hayata gülümseyerek bakan insanların ne kadar sevgi dolu ve sıcakkanlı olduğunu düşünün. Onlar ufak şeylerden mutlu olmak için içlerindeki sevgiyi kullanmaktadır.

4- Karşınızdaki kişiyi kırmaktan korkun

Genelde en sabırsız davrandığımız kişiler, en yakınlarımızdır. Onların ne kadar kıymetli olduğunu, sizin için aslında ne kadar çok şey ifade ettiklerini düşündüğünüzde, yaptığınız onca sabırsız davranış için mutlaka pişmanlık duyacaksınızdır. Her şeyden önce sevdiklerinize sabırlı davranmaya çalışın.

5- Kendinize dönün, kendinize başka bir gözden bakın

Kendinize ayna karşısında vakit geçirmek için zaman yaratın. Kendinizle tartışın, sorunun ne olduğunu bulun. İçinizden gelen dinginliğe kulak verin. Kısaca ilk olarak kendinizi sevmeyi ve dinlemeyi öğrenin.

6- Nefes taktikleri

Nefes taktikleri uygulayın. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda en az 1 den 10 a kadar sayın. Bunun sizi rahatlatmak ve yaşadığınız sıkıntılı olayı düşünmeniz için kısa bir mola olduğunu varsayın. Nasıl sakinleştiğinizi göreceksiniz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+