Sabah İnsan Neden Yorgun Kalkar

Gece uykusuzluğu, bütün vücudu yoran ve yıpratan bir durumdur. Sabah yorgun kalkmaya ve gün boyu halsiz ve bitkin dolanmaya sebep olur. Gözlerde şişme, hareketlerde yavaşlık ve konsantrasyon eksikliği, gece iyi uyuyamayan insanların en sık rastladığı sorunlar arasındadır. Sabah daha dinç kalkmak için ise ilk olarak gece uykusunu düzene sokmak gerekir. Horlama, stres, bazı hastalıklar ve aşırı yorgunluk sebebi ile ortaya çıkan uyuyamama durumu, yaşam şekli değiştirilerek ve bazı bitkisel çayları kullanılarak, kısa süre içinde düzene sokulabilir. Bel ve boyun fıtığı, troid gibi hastalıklardan kaynaklanan uyku bozukluğu ise doktor kontrolünde tedavi edilmeli, gerekli durumlarda başın ve vücudun daha rahat edebileceği yatak ve yastıklardan edinilmelidir.

uu

Her Gün Aynı Saatte Yatıp Kalkmak Sabah Dinç Uyanmayı Sağlar

Çalışan insanların, hafta arası erken kalkıp, hafta sonu fazladan uyuması, vücudun uyku dengesini bozmaktadır. Gece hayatını seven ve bazen erken bazen geç yatan insanlarında, uyku düzeni oldukça bozuktur. Sabah yataktan dinlenmiş kalkmak için önce yatma ve kalkma saatleri aynı saate çekilmelidir. Gece uyunan sürede, düzenli olarak 7-8 saate ayarlanmalıdır.

Yataktan Kalkar kalkmak Güne Su İçerek Başlanmalıdır

Gece süresince boş durmayan ve çalışan vücut, hızla su kaybeder. Sabah yataktan kalkıldığı anda içilen bir bardak su, gece eksilen suyun bir kısmını telafi edecek anında size neşe verecektir. Kahvaltıdan önce içilen su, aynı zamanda metabolizmanın hızlı çalışmasını, bağırsakların rahatlamasını ve daha genç ve enerjik olmayı sağlar.

Protein Ağırlıklı Beslenme Sabah Dinç Kalkmayı Sağlar

Günlük beslenme listesinde, yüksek karbonhidrat içeren besinleri kullanmak, vücudu aşırı yorar. Bu sebeple protein ve lif içeren besinler ile beslenmeye özen gösterilmelidir. Gece hemen uykuya geçemeyenlerin, bir kase yoğurt yemesi veya bir bardak ayran içmesi, uykuyu hemen getirecektir. Ayrıca uykusuzluğa iyi gelen ve zihin karışıklığını engelleyen, bitkiler bulunur. Papatya, anason gibi bitkilerden edinip, gece yatmadan yarım saat önce çay gibi hazırlayıp içmek, gece uykusunu düzene sokacak ve sabah daha dinlenmiş kalkmayı sağlayacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+