Roaccutane Yan Etkileri

Roaccutane, sivilce ve akne tedavisinde ilaç kullanımının son aşamasıdır. Genelde diğer ilaçlardan, kremler ve losyonlardan bahsediyorum, sonuç alınamamış akne ve sivilceleri ile başı dertte hastalara doktorlar tarafından önerilen ve hastaya göre miligramı ayarlanan haptır. Doktor tavsiyesi ile kullanılması oldukça önemlidir, çünkü ciddi yan etkileri vardır. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda ve özellikle hamile hastalarda asla kullanılmaması gerekir.

Roaccutane vücuda fazla A vitamini sağlayarak, normalden fazla yağ üretimi yapmasına neden olur, bu yüzden vücut hızla sivilce ve akne çıkarır. Halk arasında “Vücudun kusması” deyimi ile anılır ki, tabiri caizse…

Aşağıdaki resim de gördüğünüz gibi 1. aydan sonra sivilce sayısı artmış. Sonra azalmaya başlamıştır.

ROACCUTANE yan etkisi

Özellikle ergenlik çağındaki gençlerin sivilceleri ile baş edememesi sonucunda ısrarla almak istedikleri ilaçtır. Çünkü Roaccutane kullanmak için aylarınızı verirsiniz, 6 aya kadar sürebilen uzun bir tedavi sürecidir. Genelde çektiğiniz her türlü sıkıntıya değecek bir yüzünüz olur, bebeksi bir ten ve kaybedilen kilolar. Ancak sonuç ne kadar iyi olursa olsun bu süreçte sizleri nelerin beklediğini bilmeniz gerekir.

 

Eğer doktorunuz tarafından önerildi ise ve kullanacaksanız şunları bilmelisiniz. Roaccutane kullanan hastaların bir çoğu intihara sürüklenebiliyor,bu sürecin psikolojik boyu gerçekten ağır olabilir! Çünkü her gün aynaya baktığınız zaman kendinizi kötü hissedeceksiniz. Neden mi? Çatlak dudaklar, kabuk kabuk soyulan bir yüz, zaman zaman burun ve yanaklarda şişlik. Bazı hastalar bu aşamalardan geçerken çok sinirli ve stresli olduklarını dile getirmişler. Eee tabi! Her gün çıkan yeni sivilceler, kusan siyah noktalar, çatlak ve acıyan dudaklar, yara halini almış kabuklar… Zor! O suratı gördükçe sinirleneceksiniz, sürece devam etmekte zorlanacaksınız. O yüzden bu ilacı kullanmak cesaret ve kararlılık istiyor.

 

Roaccutane kullanırken başka ilaç kullanımına da dikkat etmeniz gerekir, ciddi sorunlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca kremlerle özellikle de Bepanthen ile içli dışlı olmaya hazır olun, yüzünüzün bir numaralı dostu olacak!

 

Uzun ve stresli tedavi süresince Amerika’da 500 gencin bu ilaç yüzünden intihar ettiği söyleniyor. Stres ve sinir beraberinde sorunları getirirken bazen hiçbir şey yokken bile sinirlenebilirsiniz. Bu da sancılı bir psikolojik süreç demektir.

 

Asla iki üç sivilce için bu ilacı kullanmaya yanaşmayın! Eğer gerçekten ciddi derecede sivilce probleminiz varsa doktorunuz zaten size Roaccutane’ı önerecektir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+