Roaccutane Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Roaccutane’nın Yan Etkileri yazısında Roaccutane’nın ne olduğundan ve yan etkilerinden bahsetmiştik. Orda da söylediğim gibi, bu tedavi süreci ciddi bir süreç. Evet çok ciddi gibi görünmeyebilir. Alt tarafı “Sivilce/Akne hapı!” deyip geçebilirsiniz. Ancak, sizlere tavsiyem böyle yanılgılara asla düşmeyin. Hatta bu konuyla ilgili roaccutane yan etkileri  yazısını okumanızı tavsiye derim.

Toplumda ciddi bir algı hatası var ki o da şu: Roaccutane kullandıktan sonra herkesin yüzü çok güzel oluyor, hatta ve hatta bir daha ömrünüz boyunca hiç sivilce çıkmıyor! Muş. Bunların hepsi gerçekten  kulaktan dolma ve tedavi sürecinde çok fazla ciddi problemle karşılaşmamış insanlar. Yani onların zaten öyle çok sivilcesi yok, onlar iki üç akne için kullanmışlar bu ilacı.

sivilce ilacı

Eğer siz, evet sen. Ciddi olarak yüzünde her gün yeni sivilceler çıkıyor ve acı veriyorlarsa, ciddi psikolojik sorunlara neden oluyorlarsa, doktora git… Roaccutane doktor önermeden kullanılmaz!
Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuz sizden bazı tahliller ister. Örneğin kan tahlili, idrar tahlili gibi. Çünkü Roaccutane kullanan bazı hastalarda karaciğer iltihaplanması, önüne geçilemeyen kilo kaybı gibi ciddi sorunlar görülmüş.

Roaccutane ve Depresyon

Depresyon geçmişi olan, hassas ve kırılgan insanlar Roaccutane tedavisine başlarken iki kez düşünmelidir. Çünkü tedavi süresince yüzünüzde gelişecek olumsuz olaylar çevreniz tarafından ilgi odağı olabilir, kimse bir şey söylemese siz kendi kendinizin moralini bozabilirsiniz. Ciddi bunalımlara girebilir, ağır bir tedavi süreci geçirebilirsiniz…

İlaç tedavisinde alkol kullanmamanız gerekir, eğer alkol kullanan biriyseniz Roaccutane kullanmayı istiyorsanız alkol ile vedalaşın… Hatta sigaraya da veda etseniz fena olmaz!
Bulanık görme, sulanan gözler de Roaccutane hastalarında görülebilen yan etkiler, eğer şoförlük gibi bir mesleğiniz varsa dikkatli olmanızda yarar var.

Hamilelikte Roaccutane kullanımı

Asla hamileyken Roaccutane kullanmayı düşünmeyin, ilacı kullanırken hamile kalmayın. Roaccutane bebeğinizin sakat doğmasına neden olabilir!

İlaç çok fazla A vitamini içerdiği için, yediğiniz besinlere ve kullandığınız ilaçlara dikkat edin. A vitamini içeren diğer şeylerden uzak durun.  Ve Roaccutane kullanırken özellikle ilk ayda kan vermekten kaçının.

Ciddi bir tedavi süreci olduğunu hatırlatarak, asla iki üç sivilce için böyle riskli bir tedavi yolu seçmemeniz gerektiğini söylemem gerekiyor. Doktorunuz önermeden ve gerekli kontroller yapılmadan Roacctuane tedavisine asla başlamayın!

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+