Ramazan Ayında Mutlaka Tüketilmesi Gereken Tok Tutan Besinler Hangileridir?

Bu yıl ramazan ayında 18 saate varan uzun açlık süresi, birçok insanda zorlanmaya sebep olmaktadır. Gün içinde tok kalmayı sağlayan, vücuttan eksilen besini tamamlayan ve vücuttaki suyu dengeleyen bazı besinler bulunur. Akşam iftar saatinden, gece sahur saatine kadar bu besinleri tüketerek, zorlanmadan oruç tutmak mümkündür.

ramazanda tok tutan yiyecekler

 

ramazan-hurmaHurma İle Rahat Bir Ramazan Geçirmek Mümkündür

İçinde bol miktarda lif bulunan hurmanın; kan şekerini düzenleyici ve bağırsakları çalıştırıcı özelliği bulunur. Yıllardır ramazan sofralarından eksik olmayan ve iftarda oruç açmak için kullanılan hurma, aslında sahura kadar her saatte tüketilebilir. İçinde bulunan lifler, oruç süresince tok kalmanızı sağlayacaktır.

 

 

ramazan-yumurta

Sahurda Yumurta Yemek Gün İçinde Çabuk Acıkmayı Engeller

Yumurta, yüksek protein içeren ve çabuk acıkmayı engelleyen bir besindir. Ramazan ayında tüketilen, bol hamur içeren gıdalar yerine, her gece bir adet haşlanmış yumurta yemek, ertesi gün tutulan orucun daha rahat geçmesini sağlayacaktır.

 

Yeşil Yapraklı Sebzelerden Bol Miktarda Tüketmek Kilo Almayı Ve Çabuk Acıkmayı Engeller

Yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde, bol miktarda lif bulunur. Bağırsak hareketlerini dengeleyen ve çabuk acıkmanın önüne geçen yeşil yapraklı sebzeler ile yapılmış az yağlı bir salata, ertesi günü rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

Bol Su Tüketmek Vücudun Susuz Kalmasını Engelleyecektir

İftar süresi ile sahur süresinin arası kısa olduğu için ramazan aylarında su tüketimi, genellikle ihmal edilmektedir. Uzun süre susuz kalmak, ishal olmaya sebep olarak, vücudun dengesini bozar. Ramazan ayı süresince oruç açıldıktan hemen sonra, su içmeye başlanmalı ve sahura kadar 2 litre su aralıklarla tüketilmelidir.

ramazan-tarçınTarçın Çayı, Yeşil Çay ve Buna Benzer Çaylar Tüketilmelidir

Tarçın çayının, kan şekerini dengeleyen özelliği bulunur. Oruç tutanların ramazan ayında uzun açlık sebebi ile sık sık kan şekeri düşmektedir. İftar yemeğinden bir süre sonra, tarçın çayı içilerek kan şekerini dengelemek mümkündür. Yine yeşil çayda vücuttan toksinleri atan, doğal bir çaydır. İftardan bir süre sonra içilen yeşil çay, vücuttaki harareti alacak ve zararlı toksinlerin atılmasını sağlayacaktır.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+