Rahatlama ve Heyecanı Yenme Yolları

Korktuğumuz şeyler başınıza geliyor. Yani siz “eyvah çok kötü olacak, çok heyecanlı olacağım, ayağım takılıp düzeşeceğim” derseniz bunu ne kadar çok tekrar edersiniz bilinç altı bunu o kadar çok kabul ediyor. Yani heyecanı ne kadar çok arttırırsanız, işiniz o kadar zorlaşıyor aslında. Rahatlayıp heyecanı yeneceğinize olayı bir üst seviyeye çıkarıyorsunuz aslında. Öncelikle şunun altını çizmek lazım. Bilinç altımız düz mantıkla çalışıyor yani siz gece yatarken “eyvah! yarın sabah geç kalacağım” derseniz, bilinç altı “eyvah” kelimesini atıyor ve size çok sadık olduğu için “sahip yarın geç kalmak istiyor” diye düşünüyor ve doğru olarak da yarın sabah geç kalıyorsunuz. Böyle yapmamak lazım. Peki ne yapmak lazım o zaman? Elbette belli bir dozda korku, yapacağımız hataları önler. Çok fazla rahatlamadan bir kaç düzenleme yapabiliriz ama korku fazlalaştığında kendimizi ifade etmekte zorlandığımızı biliyoruz.

Neden topluluk önünde konuşurken heyecanlanıyoruz?

Bunun temel sebepleri var. Birincisi yanlış anlaşılmaktan korkmak, ikincisi becerememekten korkmak, kendimizi yanlış ifade etmekten korkmak veya karşı tarafla gereksiz yere meşgul ettiğimizi düşünmek. Bunları bir tarafa bırakacağız. Her birimizin karakter yapısı, ifade şekli ayrı kendimize göre en doğal halimizle anlatmak istediğimiz şeyi çekinmeden çıkıp anlatacağız.

heyecanı yenmek

Heyecanımızı nasıl yeneceğiz?

İnsanlık halidir dil sürçebilir, yanlış yapabilirsiniz ama siz eğer orada olmaktan mutlu olursanız ve bunu karşısındaki insana yansıtırsanız heyecanınızı muhakkak yeneceksiniz. Bu konuyla ilgili egzersiz değil ama bilinçaltına telkin yöntemini kullanıyoruz. Hatta bu yöntemi sadece topluluk önünde konuşmakla ilgili korkularımızı yemek için değil bir çok anlamda kullanabiliriz. Peki ne yapmamız lazım? Mesela ertesi gün önemli bir toplantımız veya bir sunumumuz var. Gitmeden önce kendi kendimize ayna karşısında “gerekli hazırlıkları yaptımızı, gereksiz yere heyecanlanmamız gerektiğini” söylersek ve bunu gerçekten inanarak söylersek bu telkin işimize yarayacaktır. Bize bir rahatlama verecek heyecanımızı yenmememize yardımcı olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+