Oruç Tutanlar İçin Ağız Kokusunu Önleme Yolları

oruç ağız kokusuRamazan ayının gelişi ile birlikte uzun oruç tutma süresi, oruç tutan insanlarda bir takım problemler oluşmasını sebep olur. Bu sıkıntıların başında ise ağız kokusu gelir. Arkadaş ve iş ortamında, karşı tarafı rahatsız eden ağız kokusu, ağızda bulunan yemek kalıntılarının çürümesi ve bakterilerin gün içinde harekete geçmesi sonucu oluşmaktadır. Ramazan aylarında, ağız kokusunu tamamen yok etmek mümkün değildir.  Tüketilen besinler ve temizlik alışkanlıkları değiştirilerek, minimuma indirmek mümkündür. Sizde tavsiyeleri deneyerek sonuçları görebilirsiniz.

1- Sahurda Tüketilen Gıdalar Dikkatli Seçilmelidir

Çoğu insan uzun ramazan günlerinde çabuk acıkmamak için sahurda ağır gıdalar tüketmektedir. Oysa hamur işi ve makarna gibi gıdalar, hem daha çabuk acıktırır hem vücudu susuz bırakır. Susuz kalan vücutta ağız kokusu kaçınılmazdır. Soğan sarımsak, sucuk, pastırma türü gıdalarda ağız kokusu oluşturan gıdalardır. Ramazan süresince bu tür gıdaları mümkün olduğu kadar tüketmemek gerekecektir. Ağız kokusu oluşumuna sebep olan bir başka alışkanlık ise aşırı yemek yemektir. Midenin rahatsız olmasına sebep olan bu alışkanlık, hazımsızlık ve dolayısı ile mideden kaynaklı ağız kokusu yapacaktır.

oruç tutarken ağız kokusu

2- İftarda Ve Sahurda Bol Su Tüketilmelidir

İftar süresi ile sahur süresinin arası çok kısa olduğu için çoğu insan yeterince su içemez. Oysa ağız kokusunun en büyük, sebebi vücudun susuz kalmasıdır. İftarda, oruç bir bardak su ile açılmalı ve sahura kadar yaklaşık iki litre su aralıklarla içilmelidir. Gece saatlerinde içilen adaçayı, yeşil çay gibi çaylar, vücudu rahatlatacak ve ağız kokusunun bir miktar önüne geçecektir.

3- Sahurda Ağız Kokusunu Önlemek İçin Dişler İle Birlikte Dilde Fırçalanmalıdır

Sahur yemeği yendikten hemen sonra dişler fırçalanır. Bu fırçalama esnasında, mutlaka dilde fırçalanmalıdır. Dilin üzerinde biriken bakteriler, fırçalama esnasında yok olur ve ağız kokusu bu sayede minimuma iner.oruç ve ağız kokusu

4-Ağız Kokusu İçin Nane ve Maydanoz Gibi Bitkiler Tüketilmelidir

Nane ve maydanoz gibi bitkiler, vücuttaki harareti alan ve doğal ferahlık veren kokulu bitkilerdir. Sahur yemeklerinde kahvaltı ile tüketilen bir miktar nane ve maydanoz, gün içinde midenin daha rahat olmasını sağlayacak, ağız kokusunu da minimuma indirecektir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+