Ombre Saç Yapımı Zararlı mı?

Son yıllarda modaya çıkan, ünlü veya ünsüz tüm bayanların saçlarını renklendirmekte kullandığı ombre, uzman ellerde yapıldığında saça en az zararı vermektedir. Saça birkaç işlem uygulandığı durumlarda saçı yıpratan ombre, kendi doğal saç rengi üzerine uygulandığında çok ta problem çıkartmaz. Fakat saça değişik boyalar uygulandığı zaman, tekrar aynı saça ombre saç yapımı saç tellerinin deforme olmasına yol açacaktır. Görsel olarak şık bir görüntü oluşturan bu doğal ışıltılar, saça kendi rengine yakın renk geçişleri vererek doğal bir görüntü oluşturmaktadır.

ombre-saç

Düz saça uygulanmış, hoş bir ombre modeli

Saç Boyaları mı, Ombre mi Saça Daha Fazla Zarar Verir?

Sonuçta, her ikisi de boya olduğu için her ikisi de saça zarar verir. Hangisi daha az zarar verir dersek; öncesinde saçın tamamı boyanarak, ombre yapılıyorsa fazladan uygulanan ombre saça zarar verecektir. Artık genç kızların büyük çoğunluğu kendi saç renginin üzerine ombre uygulatarak kullanmaktadır. Bu şekilde kullanılan ombre hem daha doğal olacak hem de saça en az zararı verecektir.

ombre-saç1

Güzel bir ombre saç uygulaması. Benim favorim!

 

Hangi Saç Renklerinin Üzerine, Hangi Renkte Ombre Uygulanabilir?

Ombrenin genel olarak amacı, saçta dipten uca doğru kademeli olarak renk açılmasıdır. Kumral tonlarındaki saç renklerinin uçlarına platin tonlarında ombre yaptırılabilir. Kahverengi saç renklerinin uçlarına ise küllü kumral, balköpüğü, kahve köpüğü renklerinde ombre uygulandığında, saç parlak ve doğal görünmektedir. Ergenlik çağında saçları ile oynamayı seven genç kızların ise saçlarını tamamen boyatmasındansa ombre ile uçlarını boyaması saçlarına daha az zarar verecek ve yaşlarına göre doğal bir görüntü oluşturacaktır. Aşağıda ombre saç yapımı örneklerini inceleyebilirsiniz.

ombre-saç-renkleri

2015 yıılında ünlülerin kullandığı ombre saç renkleri.

ombre-saç-renkleri2

Değişik tarzlarda ombre saç renkleri ve modelleri ile yaza hazır olun.

ombre-saç-renkleri4

Bazı ombre modellerini evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

 

Ombre Saç Yapımından Sonra Hangi Doğal Bakımlar Yapılabilir?

Zeytinyağı, badem yağı, Hint yağı gibi doğal yağlar, saçı beslemekte ve kaybolan nemini tekrar kazandırmaktadır. Bu doğal yağlar ile bir tane yumurta karıştırılarak banyo öncesinde saça uygulanmalı ve bir saat kadar bekletilmelidir. Bekletilen saç bol su ile yıkanmalı, saç kurutma makinesi kullanmadan kurutulmalıdır. Saç kurutma makinelerinin saçlara zarar verdiği bilinir. Sıcak yaz aylarında makine ile kurutmak yerine, saçın kendiliğinden kuruması beklenmelidir. Sık kullanılan; maşa ve saç düzleştiriciler de saç tellerini kurutup, kırılmasına sebep olur.

ombre-saç-doğal-bakım

Ombre saç doğal bakımı önemlidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+