Okullarda Neden El Yazısı Kullanılıyor?

Bütün bir yaz boyunca deniz, havuz ve dışarıda olmanın keyfini çıkaran çocuklar Eylül ayı gelince okula dönüş yaptılar. Okul öncesi kurumlarına gitmiş olanlar için sınıf, diğerlerine göre daha bildikleri bir ortamdır. İlk defa okula başlayan çocuk için bu ortam ürkütücü olabilir. Ancak öğretmenin ve anne-babanın yardımıyla çocuk bir süre sonra sınıfına, arkadaşlarına alışacaktır. Son yıllarda okuma yazma el yazısı ile öğretilmektedir. Birçok çocuk özellikle el yazısı yazma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Ailelerin de bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmaması, durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

998

El Yazısı İle Düz Yazı Arasındaki Farklar

Okula yeni başlayan öğrencilere etkili ve güzel yazının öğretilmesi eğitimcilerin önem verdiği konuların başında gelmektedir. Okul yıllarında edinilen bu kazanım, kişinin hayatı boyunca sürmektedir. El yazısına geçiş, yapılan birçok araştırmanın sonucunda alınmış bir karardır. Yapılan araştırmalara göre dik temel yazı, yazarken harfler arasında durulduğu için sık sık kesilmekte ve yavaşlamaktadır. Bu durum, öğrencinin düşünme sürecini etkilemektedir. Ancak el yazısı ya da bitişik, eğik yazı sürekli ve hızlı yazılmaktadır. El yazısındaki süreklilik ve hız düşünceyi de aynı şekilde etkilemekte ve birbirinin gelişimini desteklemektedir. El yazısı, harflerin birbirine bağlanarak heceleri, hecelerin birbirine bağlanarak sözcükleri oluşturduğu bir yazım şeklidir. Öğrenci elini kaldırmadan yazarken sürekli bağlantılar yapmakta ve bunu zamanla bir alışkanlık haline getirmektedir. Böylelikle el yazısı yazmak suretiyle bağlantılı ve ayrıntılı düşünmeyi öğrenmektedir.

El Yazısı Yazmakta Zorlanan Öğrencilere Öneriler

Güzel bir yazı yazabilmek için doğru oturmak gereklidir. Ayakların yere sağlam bir şekilde basması ve masa yüksekliğinin öğrenciye uygun olması gereklidir. Kas gelişimi yeterli olmayan çocuklarda, yazı yazarken zorlanmalar olabilir. Kas gelişimi, oyun hamuru gibi el kaslarını çalıştıracak faaliyetlerle desteklenmelidir. El yazısını anlatırken güzel yazı defterindeki kılavuz çizgiler kullanılmalıdır. Hangi harfin hangi çizgide başlayıp, hangi çizgide son bulduğu örneklerle anlatılmalıdır. Sayfalarca aynı harfi yazdırmak yerine, öğrenciye ayrıntılı yapılacak bir anlatımla harfi nasıl çizeceğini göstermek daha doğru olacaktır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+