Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir?

Okula yeni başlamak; hem çocuk için hem de diğer aile bireyleri için yeni ve heyecan verici bir deneyimdir. Bu durum çocuk için yepyeni sorumlulukları, ortamları ve insanları beraberinde getirir. Birkaç hafta öncesine kadar tek derdi oyuncakları ve oyun oynamak olan çocuğun, okula başladıktan sonra artık yeni endişeleri başlar. Mesela gününün çoğunu annesiyle değil, okulda ders yaparak geçirmek zorundadır. Bu dönemde en büyük görev ise anne ve babaya düşer. Çocuklarını bu yeni ortama, okula başlamadan önceki dönemde hazırlamaları gerekir. Hazırlıksız olarak okula başlayan çocukta; arkadaşları ile uyumsuzluk, ders çalışa isteğinde azlık ve okuldan kaçma görülebilir.

üi

Okula Gitmek İstemeyen Çocuklar

Okulun ilk günlerinde, devamsızlık ve okula geç kalma konusunda taviz verilmemelidir. Okula gitmek istemeyen öğrencilerle, anlayışlı bir şekilde konuşulmalı ve okula gitmenin onun sorumluluğu olduğu anlatılmalıdır. Ceza vererek veya kızarak bir yere ulaşamazsınız. Pazarlık ve ikna etme çabasına da girmemelisiniz. Okula gittiği günlerde okulda yaptıkları ve arkadaşları ile diyalogu hakkında konuşarak, çocuğunuzun okul hakkında korkularını öğrenmeniz yararlı olacaktır. Ayrıca öğretmeni ile sürekli iletişim halinde olarak, çocuğun öğretmenine ısınmasını sağlamak faydalı olur. Ödevleri konusunda ona yardımcı olmak, onun ders korkularından sıyrılmasını sağlar. Okulun ilk dönemlerinde aşırı hırslı davranan ve çocuğundan büyük başarılar bekleyen ailelerin çocukları, okul korkusunu kolaylıkla yenemez. Bu sebeple en azından hayatını etkileyecek sınavlar yaklaşmadan çocuğun biraz nefes almasına izin verilmeli ve okula yeni başlayan çocuklardan büyük başarılar beklenmemelidir.

Okul Öncesinde Velilere Düşen Görevler

Okul hakkında konuşarak, çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz. Çocuğunuzu, yanında siz yokken sorun olmayacağı, mutlu ve rahat olacağı fikrine alıştırırsanız, okulda yalnızlık çekmekten korkmayacaktır. Daha çok yeni arkadaşları olacağı düşüncesine odaklanarak mutlu olacaktır. Uyku ve yemek saatleri düzene sokulmalıdır. Ayrıca basit sorumluluklar verilmelidir. Okul alışverişini, çocuğunuzla birlikte yaparsanız kendi kullanacağı eşyaları seçtiği için severek kullanır. Sorduğu sorulara mümkün olduğunca net cevaplar vermelisiniz. Kaçamak cevaplar çocuğunuzun okul hakkında sakladığınız bazı şeyler olduğunu düşünmesine yol açabilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+