Okul Hazırlıkları Nelerdir?

Yeni eğitim ve öğretim dönemi eylül ayında başlamaktadır. Üç aylık tatilden sonra öğrenciler ve öğretmenler yeni döneme heyecanla girerler. Peki uzun bir tatilden sonra öğrenciler neler yapmalı, yeni döneme nasıl girmeli? Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Dönem sonu karne alıp kitaplarını kapatmayan, planlı ve düzenli ders çalışan öğrenciler genellikle yeni döneme girerken zorlanmıyorlar. Hem tatil yapan hem de dersler çalışmaya devam eden öğrenciler psikolojik olarak da bir sonraki sınıfa daha dinamik başlamaktadırlar. Yeni döneme daha donanımlı ve hazırlıklı olarak giren öğrenciler derslerinde daha başarılı olmaktadır. Bunun yanında okul araç ve gereçlerini de dersler yoğunlaşmadan temin edip ciddi bir programa girmek hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin işini kolaylaştırabilir.

okul hazırlıkları 1

Peki okul hayatına, derslere, ödevlere ve yoğun çalışma temposuna alışık olmayan ve okula yeni başlayacak olan minik öğrenciler için ne yapmak gerekir? Bu konuda öğrencilerden daha çok aileler ve öğretmenlere iş düşmektedir. Çocuklardaki okul fobisini yok etmek için anne ve babaların çocuklarına karşı olumlu yaklaşmaları, sinirlenmeden sabırla ve hoşgörüyle, sağlıklı iletişim kurarak gerekli açıklamalarla çocuklarını sakinleştirmeli ve öğrenci psikolojisine hazırlamalıdır. Bu süreçte öğrencinin ihtiyacı olan çanta, kalem, silgi vs. gibi malzemeler önceden hazır edilmeli, çocuklara tanıtılmalı. Eğitim sistemimizin bir parçası olan okul öncesi eğitim çocuklardaki bu psikolojinin hazırlanmasında çok önemli rol oynamaktadır. Yeni eğitim ve öğretim dönemi başlamadan hemen öncesinde marketlerde kırtasiyelerdeki yoğunluğun sebebi de tam olarak budur. Gerek velilerin gerek öğrenci ve öğretmenlerin mutlaka uğrayıp alışveriş yaptığı kırtasiye ve kırtasiye malzemesi satan marketler ihtiyaca binaen satış yapmaktadır. Her türlü okul malzemelerinin satıldığı bu platformlar özellikle yeni eğitim ve öğretim dönemlerinin başlarında fazlaca rağbet görmektedir.

planlı derrs

Çocukların ciddi bir eğitim dönemi geçirmesi için sorumluluk bilincinin aşılanmış olması gerekmektedir. Planlı ve düzenli çalışmanın her zaman daha çok çalışmaktan önemli olduğu bilinmeli ve velilerin de buna göre hareket etmeleri, bunun ilerleyen zamanlarda çocuğun kişilik oluşumunda etkili olduğu bilinmelidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+