Ofiste İş Arkadaşına Nasıl Davranılmalı?

Çalışan insanlar günlerinin büyük bölümünü işyerlerinde geçirmektedir. Kimi zaman iş yerindeki arkadaşlarla,  ailelerle geçirilen vakitten fazla birlikte olma olasılığı doğmaktadır. Bir işin yetişmesi gerekliliğinde ofis çalışanlarıyla sabahlamak gerekebilmektedir. Bu kadar uzun zaman birlikte olununca iş arkadaşlarıyla ilişkiler de önem kazanmaktadır. İş arkadaşlıklarında aradaki mesafeyi dikkatli ayarlamak gerekir. Ne çok uzak durulmalı ne de çok samimi olunmalıdır. İş arkadaşlarıyla özel hayat paylaşımında gayet dikkatli davranmak gereklidir. Aynı iş yerinde çalışılan arkadaşla neyi ne kadar paylaşacağına kişi kendi kara vermelidir. İş arkadaşı ile özel paylaşımlarda bulunmadan önce güvenilir olduğundan emin olmak gerekir. Yapılan araştırmalar işyerlerinde arkadaşlıkları konusunda mutlu olanların daha mutlu olarak işe gidip geldiklerini göstermektedir. İş yerlerindeki iyi arkadaşlıklar ve dolayısıyla huzurlu ortam işyerindeki başarı oranını da yükseltecektir.

qq

Kadınlar İş Arkadaşlıklarında Başarısız Mı?

Her gün saatler geçirilen arkadaşlarla mesafeyi ayarlamak sanıldığı kadar kolay değil. Kadınlar bu konuda erkeklerden daha başarısız olmaktadır. İş yerindeki arkadaşlığı daha ileri bir boyuta taşıyarak iş hayatı dışında da görüşen kadınlar bir süre sonra kontrolü kaybetmektedir. Hele bir de kadınlar arası çatışmalar ve kıskançlıklar eklenince içinden çıkılması mümkün olmayan durumlar ortaya çıkabilmektedir.  Kadınların iş hayatında üst pozisyonlara yükselememesinin sebeplerinden biri de budur. İş yerinde bulunma amacının dışına çıkıldığında işyerindeki huzur, güven de sekteye uğruyor. Çalışırken duyguları bir kenara bırakmak en doğrusudur.

Çalışma Hayatında Ast-Üst Dengesi

İş hayatındaki en zor dengelenebilen arkadaşlık ilişkisidir. Kısa bir süre önce aynı konumda çalışılan arkadaşın bir süre sonra üst seviyeye terfi alarak çıkması karşısında takınılacak tutumu belirlemek zordur. Üstü olan kişiyle samimi olmaya devam etmek ileride kayırıldığı dedikodularına sebep olabilir. Bu sebeple böyle durumlarda dikkatli davranmak gerekmektedir. İş yerindeki arkadaşlıklar bazen işlerin sekteye uğramasına sebep olabilir. Aradaki samimiyete dayanarak çok gevşek ve ciddiyetsiz tutumlar iş yeri sahipleri tarafından hoş karşılanmayabilir. İş yerlerinde kurulan arkadaşlıklarda sınır iyi çizilebilmişse bu arkadaşlığı sosyal hayata yani iş dışına taşımanın mahsuru olmayacaktır. Tabii aradaki mesafeyi korumaya ve kontrolü kaybetmemeye dikkat edilmelidir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+