Neler Boşanma Sebebi Olabilir?

Boşanma mahkemelerinde, büyük zorluklarla kurulan ailelerin dağılması için çok geçerli sebepler aranır. Özellikle çocukların olması ve eşlerden birinin boşanmayı kabul etmemesi, mahkemelerin uzamasına sebep olmaktadır. Günümüzde en sık karşılaşılan boşanma sebepleri ise bağımlılık ve beraberinde yaşanan şiddet, eşlerden birinin aldatması, cinsel sorunlar ve bazen de iletişimsizlik, yani yaşanan hayal kırıklığıdır. Tüm bu sebepler boşanmayı kolaylaştıran sebepler olarak karşımıza çıkar. Fakat bazı daha ender karşılaşılan ve mahkemelerin uzamasına sebep olan boşanma davaları vardır. Bu davalar, eşler anlaşmadıkça kolaylıkla boşanma ile sonuçlanmaz. Bu tür davalarda mahkemeler, eşleri ve şahitleri dinler, arada çocuk varsa hemen boşanmaya karar vermez.

esini-ailesiyle-gorusturmemek-bosanma-nedenleri-sebepleri-izin-vermeme-bosanmaavukatim

Şiddet Sebebi İle Açılan Boşanma Davaları

Ülkemizde, kadına yönelik şiddet artarak devam etmektedir. Fakat karşılıklı anlaşmaya dayanan boşanma davaları haricinde, şiddet sebebi ile açılan boşanma davası da uzun sürmektedir. Şiddet gören tarafın, mahkemede şiddeti güçlü deliller ile ispat etmesi gerekir. Hatta gerekli durumlarda şiddet uygulayan eşten korunmak için, koruma talep edilmesi mümkündür. Şiddet mahkemede ispat edildiğinde, çocuk genellikle şiddet gören tarafa verilir.

Aldatma Sebebi İle Açılan Boşanma Davaları

Eşlerden birinin sadakatsiz davranması, ispat edildiğinde boşanma ile sonuçlanmaktadır. Evli çiftlerin çocuğu yoksa boşanma kısa süre içinde karara bağlanır.  Boşanmak isteyen çiftlerin çocuğu olduğunda ise mahkemeler oldukça uzar. Çünkü bu defa velayet konusunda anlaşmazlıklar yaşanmaktadır.

Bağımlılık Sebebi İle Açılan Boşanma Davaları

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, haklı olarak açılan boşanma davaları arasındadır. Bazı durumlarda bağımlılığa bağlı olarak, şiddette görülmektedir. Yine bağımlılık sebebi ile açılan boşanma davalarında, ispat etmek gerekmektedir. Bağımlılık ispat edildiğinde, çocuk kesinlikle bağımlı tarafa verilmez. Sadece belli dönemlerde çocuğu görme olanağı verilmektedir.

İlgisizlik Ve İletişimsizlik Sebebi İle Açılan Boşanma Davaları

Evliliğin ilk yıllarında oluşan heyecan, ileriki yıllarda devam etmez. Eşlerin bir birine karşı soğuk ve ilgisiz davranması, yeni heyecan arayışlarını beraberinde getirecektir. Karşılıklı oturup konuşamayan çiftler, dava açtığında mahkemeler çok uzun sürer. Bu tür davaların çabuk sonuca bağlanması için eşlerin karşılıklı anlaşması gerekmektedir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+